800 plus dla Ukraińców. ZUS ujawnił, ile dzieci dostało

ZUS podał liczbę dzieci z Ukrainy, na które w pierwszej połowie 2024 roku wypłacił 800 plus. W całym 2023 roku to świadczenie otrzymało 322,7 tys. ukraińskich dzieci. Tymczasem od 1 września 2024 roku wypłata świadczenia 800 plus oraz świadczenia Dobry Start (300 plus) jest powiązana z obowiązkiem edukacji w polskiej szkole.

  • Od początku roku szkolnego 2024/2025 obowiązek szkolny powiązano z 800 plus.
  • Według niego świadczenia nie dostanie dziecko, które nie uczęszcza do polskiej szkoły.
  • Wprowadzenie warunku poskutkowało nagłym zwiększeniem się liczby dzieci w polskim szkolnictwie. 

ZUS podał, że w 2022 r. od stycznia do grudnia świadczenie wypłacono dla 514,4 tys. ukraińskich dzieci, a w analogicznym okresie 2023 roku pieniądze dostawało 322,7 tys. dzieci. Natomiast w 2024 roku w okresie od stycznia do lipca 800 plus wypłacono 246,8 tys. dzieci z Ukrainy.

Reklama

800 plus i Dobry Start. Świadczenie tylko pod warunkiem

Od 1 września 2024 wypłata świadczenia 800 plus oraz świadczenia Dobry Start jest powiązana z obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. Oznacza to więc, że utrzymanie wypłat 800 plus na ukraińskie dzieci wymaga ich kształcenia w polskiej zerówce, w szkole podstawowej i w szkole ponadpodstawowej.

Wprowadzono tylko jeden wyjątek od tej zasady i tylko na rok szkolny 2024/2025. Zgodnie z nim uczniowie kształcący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty, nie będą objęci obowiązkiem chodzenia do polskich szkół. Edukację mogą dokończyć online.

40 tys. więcej uczniów w polskich szkołach. To efekt wprowadzenia wymogu

Jeszcze na początku roku szkolnego ministra edukacji Barbara Nowacka wskazywała na szacunki, wedle których nowy warunek wypłaty 800 plus zwiększy liczbę uczniów w polskich szkołach o od 30 tys. do nawet 40 tys. dzieci. Już na koniec września pewne było, że te szacunki okazały się trafne.

"Po powiązaniu wypłaty świadczenia 800 plus z obowiązkiem szkolnym, do systemu edukacji weszło 39 tys. ukraińskich dzieci" - powiedziała ministra w rozmowie na antenie Radia ZET.

Jak wskazywała Nowacka, decyzja okazała się dobra i potrzebna. "Po samym ogłoszeniu tego też widzieliśmy, że zmniejszyły się wypłaty w 800 plus. (...) Czyli ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali" - podsumowała Nowacka.

Waloryzacja 800 plus. Niespodzianki w 2025 roku nie będzie

Nie ma planów waloryzacji 800 plus, przynajmniej w najbliższym czasie. Tak wynika ze średniookresowego planu strukturalno-budżetowego, czyli przedłożonego Komisji Europejskiej planu na redukcję nadmiernego deficytu sektora rządowego i samorządowego. W 2025 roku 800 plus oraz 300 plus nie będą więc waloryzowane.

Rezygnacja z pomysłu na podniesienie wartości 800 plus oraz 300 plus to forma walki z deficytem. Jak bowiem zapisano w planie strukturalno-budżetowym "utrzymanie nominalnych wartości świadczenia wychowawczego (program Rodzina 800 Plus) oraz świadczeń rodzinnych na stałym poziomie" to jedno z szeregu planowanych działań, które mają pomóc utrzymać deficyt w ryzach.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 800 plus | Ukraińcy | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »