Abolicja nie dla wszystkich
Resort finansów świadomie wyłączył z abolicji niektóre przychody.Rozmawiamy z Elżbietą Chojną-Duch, wiceministrem finansów.
Abolicją podatkową celowo nie zostały objęte pewne kategorie przychodów. Przeznaczona jest ona tylko dla przychodów wiążących się z aktywnością podatnika, np. zatrudnieniem za granicą.
Abolicja podatkowa nie obejmuje swym zakresem m.in. przychodów z odsetek bankowych. Czy resort finansów zapomniał włączyć tę kategorię zarobku do ustawy regulującej abolicję?
- Minister finansów niczego nie zapomniał. Dokonuje on zawsze świadomych wyborów, określając cele regulacji i ich konkretne, możliwe do zastosowania środki prawne. Tak też było w przypadku ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z uzasadnienia do ustawy wyraźnie wynika, że nie ma ona zastosowania do przychodów z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania lub inwestowania za granicą.
Dlaczego?
- Objęcie ustawą dochodów z odsetek oznaczałoby, że ustawa miałaby zastosowanie również do podatników w kraju mających rachunek bankowy za granicą.
To kto skorzysta z abolicji?
- Abolicją zostały objęte tylko przychody (dochody) wiążące się z aktywnością podatnika, w szczególności zatrudnieniem w krajach, które stosują niekorzystne metody unikania podwójnego opodatkowania.
Jaki jest zatem cel abolicji?
- Celem ustawy jest zniwelowanie różnicy w traktowaniu podatników w zależności od kraju, w którym uzyskują przychody. Różnica ta, jak podkreślono w uzasadnieniu do ustawy, nabrała szczególnego znaczenia po otwarciu rynków pracy przez kraje tzw. starej Unii. Przesłanką ustawy były uwarunkowania, jakie istniały na polskim rynku pracy w latach ubiegłych.
Wielokrotnie podkreślano, że są nią objęte dochody z pracy za granicą, a nie z kapitału. Ustawa nie ma zastosowania do innych przychodów, których uzyskanie nie wymaga aktywności podatnika, rozumianej jako włączenie się w życie gospodarcze kraju, czy też niewymuszających fizyczną obecnością w państwie ich uzyskania.
Jakie przychody nie są objęte abolicją ? Co powinni zrobić podatnicy, którzy nie mogą skorzystać z abolicji, a nie rozliczyli dochodów zagranicznych w Polsce mimo takiego obowiązku?
Rozmawiała Ewa Matyszewska -Więcej: Gazeta Prawna 12.08.2008 (157) ? str.12