Abonamentu RTV nie trzeba płacić. Dają seniorom zwolnienie na wniosek
Abonament RTV w teorii powinien płacić każdy, kto ma telewizor lub radio. Płacenie abonamentu jest obowiązkowe i podlega kontroli, ale można dostać zwolnienie z opłat. Poczta Polska w określonych sytuacjach przyznaje zwolnienie z opłat abonamentowych. Zwolnienie wymaga szczególnego statusu i dokumentów.
- Zwolnienie z opłat abonamentu RTV zatwierdza Poczta Polska.
- Osoba zwolniona z opłat abonamentu RTV nie płaci niezależnie od tego, ile ma sprzętów w domu.
- Zwolnienie wydawane jest na podstawie wieku, stanu zdrowia, zatrudnienia czy wysokości emerytury.
Opłacania abonamentu pilnują urzędnicy Poczty Polskiej, którzy na mocy specjalnych uprawnień są delegowani do tego zadania. To oni w ramach kontroli sprawdzają, czy obowiązek jest wykonywany. Kontrolerzy w trakcie wizyty powinni okazać legitymację służbową.
Zdecydowanie częściej kontroli podlegają jednak przedsiębiorstwa. Osobom, które powinny, a nie płacą abonamentu RTV, grozi kara nawet 819 zł.
Ustawodawca wskazuje szeroką grupę zwolnionych z płacenia abonamentu RTV. Zaliczaj do nich chociażby emerytów, których emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Zwolnienie z abonamentu RTV udzielane jest zazwyczaj ze względu na wiek. Liczy się jednak również stan zdrowia czy rodzaj zatrudnienia. Zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu są osoby:
- po 75. roku życia,
- po 60. roku życia z prawem do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.
- zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
- zarejestrowani jako bezrobotni,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Osoby spełniające choć jedną z wyżej wymienionych przesłanek muszą złożyć odpowiednie oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Jego treść należy poświadczyć odpowiednimi dokumentami.
Poczta Polska wskazuje, że największą grupą osób zwolnionych są seniorzy po 75. roku życia. W celu uzyskania zwolnienia powodowanego wiekiem konieczna jest wizyta na poczcie i okazanie dokumentu poświadczającego status.
Odpowiednio osoby bezrobotne powinny pokazać dokument z urzędu pracy, który zaświadcza o bezrobociu. Jeśli pobieramy emeryturę niższą od połowy przeciętnego wynagrodzenia, powinniśmy natomiast stawić się z dokumentami z organu emerytalno-rentowego (ZUS, KRUS), które wskażą naszą kwotę emerytury.
Przemysław Terlecki