Abonamentu RTV płacić nie trzeba. Dają zwolnienie na wniosek

Abonament RTV to opłata, którą powinni płacić właściciele telewizorów i radia. Płacenie abonamentu podlega kontroli, ale można dostać zwolnienie. Na oficjalnej stronie Poczta Polska wskazuje, na jakiej zasadzie przyznaje zwolnienie z opłat abonamentowych. Konieczny jest szczególny status i dokumenty.

  • Zwolnienie z opłat abonamentu RTV uzyskać może szerokie grono osób;
  • Poczta Polska sama tłumaczy na swojej oficjalnej stronie, kto i jak może uzyskać zwolnienie z regulowania opłaty na poczet publicznych nadawców;
  • Zwolnienie z abonamentu RTV odbywa się na podstawie wieku, stanu zdrowia, zatrudnienia czy wysokości emerytury.

Opłacanie abonamentu jest pilnowane przez urzędników z Poczty Polskiej delegowanych do tego zadania. Ci w terenie sprawdzają, czy obowiązek abonamentowy jest wykonywany. Po przyjściu kontrolerzy powinni okazać odpowiednią legitymację służbową.

Reklama

Poczta Polska wskazuje jednak, że częściej kontrolowane są przedsiębiorstwa. Osobom, które powinny, a nie płacą abonamentu RTV, grozi kara w wysokości nawet 819 zł.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Z nich Poczta Polska nie ściąga

Ustawodawca przewiduje jednak szeroką grupę zwolnionych od abonamentu RTVDo tej zaliczają się emeryci, których emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zwolnienie z abonamentu RTV udzielane jest przede wszystkim ze względu na wiek, ale także stan zdrowia czy też zatrudnienie. Wyłączone z obowiązku płacenia abonamentu są osoby:

  • po 75. roku życia,
  • po 60. roku życia z prawem do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.
  • zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
  • zarejestrowani jako bezrobotni,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Spełniający którąkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek muszą złożyć właściwe oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Jego treść musimy poświadczyć właściwymi dokumentami.

Jak uzyskać zwolnienie z opłacania abonamentu RTV? Poczta Polska tłumaczy

Jak czytamy na oficjalnej stronie Poczty Polskiej, najprościej sprawa wygląda w przypadku osób, które przekroczyły 75. rok życia. W wypadku członków zwolnionych grup konieczna jest wizyta na poczcie i okazanie dokumentu poświadczającego nasz status.

I tak, na przykład, bezrobotni powinni pokazać dokument z urzędu pracy, który zaświadcza o ich bezrobociu. Jeśli pobieramy emeryturę niższą od połowy przeciętnego wynagrodzenia, powinniśmy natomiast stawić się z dokumentami z organu emerytalno-rentowego (ZUS, KRUS), który wskazuje wysokość emerytury w danym roku.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | zwolnienie | wniosek | Poczta Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »