Abonencie - to koniec twojej sieci!
Niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom przygotowuje się do ostatecznego przejęcia Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) - poinformował niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym numerze. Polska Telefonia Cyfrowa jest operatorem sieci telefonii komórkowej Era i Heyah.
Według źródeł w niemieckiej spółce, na które powołuje się "Spiegel", rozmowy francuskim koncernem Vivendi na temat przejęcia PTC dobiegają końca. "Tym samym dla koncernu (Deutsche Telekom - PAP) kończy się ponad dziesięcioletnia prawnicza odyseja" - napisał tygodnik. Jak dodaje, porozumienie przewiduje, że Telekom zapłaci za resztę udziałów w PTC ponad miliard euro. Zaplanowano zmianę marki polskiej spółki na używaną przez niemiecki koncern markę "T".
"Spiegel" przypomina, że w przeszłości Telekom kupił około 49 proc. udziałów w polskim przedsiębiorstwie. Druga część firmy trafiła do Vivendi. Jednak ta warta miliardy transakcja stała się przyczyną sporu i rozwiązania szukano przed sądami. Pod koniec grudnia miało dojść do kolejnego spotkania w sądzie, co teraz okazuje się niepotrzebne.
Spór między Deutsche Telekom a Vivendi trwał od 1999 roku, kiedy to polski Elektrim utworzył spółkę z Vivendi i - wbrew woli swojego wspólnika w Polskiej Telefonii Cyfrowej, czyli Deutsche Telekom - wniósł do niej posiadane udziały. Niemiecki koncern oprotestował przeniesienie akcji. W 2004 r. transakcję zakwestionował trybunał arbitrażowy. Uznał, że Elektrim naruszył umowę wspólników i nakazał spółce przywrócenie poprzedniego stanu. Po ogłoszeniu wyroku Elektrim odsprzedał Deutsche Telekom 48 proc. akcji PTC.
Vivendi zakwestionował przejęcie pakietu 48 proc. akcji PTC najpierw przez Elektrim, a potem przez Deutsche Telekom od Elektrimu. W wyniku tego przejęcia udział Deutsche Telekom w PTC zwiększył się do 97 proc.
W sierpniu 2006 roku Vivendi i Vivendi Telecom International (VTI) zgłosiły się do polskiego rządu z prośbą o arbitraż w sporze między firmami na podstawie traktatu z lutego 1989 roku pomiędzy Francją i Polską, który dotyczy wzajemnej ochrony inwestycji.
W styczniu 2008 roku obydwie firmy złożyły pozew przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Oskarżyły Polskę, że nie chroniła prawnie ich inwestycji - udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, których Vivendi zostało pozbawione. Ich zdaniem, Polska naruszyła polsko-francuską umowę z 1989 roku.