Reklama

Afrykański pomór bije w naszą gospodarkę

Hodowcy dopingują ministra rolnictwa do twardych negocjacji w sprawie afrykańskiego pomoru świń.

Sprawa wystąpienia choroby na Litwie i związane z tym rosyjskie embargo na unijną wieprzowinę będzie dziś omawiane w Brukseli podczas posiedzenia europejskiej rady ministrów rolnictwa. Polska i Litwa mają prosić o rekompensaty z unijnego budżetu dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty.

Hodowcy podkreślają, że Polska jest wolna od afrykańskiego pomoru świń i w naszym kraju tej choroby nie stwierdzono. Jednak rosyjski zakaz eksportu unijnej wieprzowiny niezwykle mocno uderzył w nasze firmy:

Afrykański pomór świń to choroba groźna dla zwierząt hodowlanych, w szczególności trzody chlewnej. Powoduje duże straty w gospodarstwach, ale nie jest szkodliwa dla ludzi.

Reklama

Stwierdzono ją na Litwie u dwóch padłych dzików. W związku z tym Rosja nie przyjmuje już unijnych świadectw eksportowych, co w praktyce oznacza blokadę na unijną wieprzowinę. Polski minister rolnictwa chce doprowadzić do tego, aby zakazem objąć tylko region, w którym wystąpiła choroba.

Polska jest trzecim największym eksportem wieprzowiny do Rosji, po Niemcach i Danii. Nasi producenci już biją na alarm - w związku z embargiem ceny wieprzowiny spadają, w magazynach rosną zapasy mięsa. - Sytuacja jest bardzo trudna dla Polski - mówił kilka dni temu minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dlatego Warszawa zabiega o unijne dofinansowanie na pokrycie strat.

- Są w Unii mechanizmy i my o tym mówimy, ale to jest zawsze bardzo trudny proces - dodał minister.

Na razie wiele wskazuje na to, że rekompensat nie będzie. Według unijnych urzędników nie można mówić o kryzysie na rynku wieprzowiny w całej Unii, ceny tusz spadły tylko o 3 procent. Niektórzy przyznają jednak, że jeśli embargo potrwa dłużej, wtedy możliwa jest zgoda Komisji Europejskiej na skupowanie nadwyżek mięsa, albo na dopłaty do eksportu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »