Agencja Fitch bez komentarza ws. wyroku TSUE
Agencja ratingowa Fitch odmówiła komentarza ws. piątkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który przychylił się do wniosku KE o zastosowanie środka tymczasowego i zawieszenie stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym w Polsce.
"Odnieśliśmy się do kwestii TSUE w komunikacie prasowym w ubiegły piątek i poza tym nie udzielamy dodatkowych komentarzy" - napisał w odpowiedzi na pytania PAP Biznes Paul Gamble, senior director Fitch Ratings.
W ubiegły piątek agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-". Perspektywa ratingu pozostała stabilna.
"Na linii Polska-Komisja Europejska utrzymują się napięcia. W grudniu 2017 r., w związku z reformą systemu sądownictwa, została wszczęta przeciwko Polsce procedura w trybie art. 7 Traktatu UE. Odpowiedź Polski do tej pory była dla KE niewystarczająca. We wrześniu 2018 r. Europejska Sieć Rad Sądownictwa - ciało przedstawicielskie wymiarów sprawiedliwości państw członkowskich UE - pozbawiła Polski prawda głosu w ramach Sieci. Kolejnym spornym punktem jest tocząca się przed TSUE sprawa przeciwko Polsce w tej kwestii (prawidłowości wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa - PAP). Niekorzystny werdykt przeciwko Polsce niemal na pewno doprowadziłby do dalszego pogorszenia się relacji UE-Polska" - napisano w komunikacie do decyzji ratingowej.
TSUE przychylił się w piątek do wniosku KE, która wystąpiła w ramach postępowania w przedmiocie środków tymczasowych o nakazanie Polsce, by do czasu wydania wyroku przez TSUE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym:
1) zawieszono stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego;
2) podjęto wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, by sędziowie Sądu Najwyższego, których dotyczą sporne przepisy, mogli pełnić funkcje na tym samym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków zatrudnienia, jakie przysługiwały im przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym;
3) powstrzymano się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów Sądu Najwyższego na stanowiska sędziów, których dotyczą te przepisy, a także od wszelkich działań w celu wyznaczenia nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego lub wskazania, w miejsce Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, osoby, której powierzone jest kierowanie Sądem Najwyższym do czasu powołania nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego;
4) powiadomiono Komisję, nie później niż w ciągu miesiąca od doręczenia postanowienia (wiceprezesa) Trybunału, a następnie powiadamiano w regularnych odstępach jednego miesiąca, o wszystkich środkach, które przyjęto w celu pełnego zastosowania się do tego postanowienia.
Rafał Tuszyński