Reklama

Agencja S&P: Pozakalendarzowe publikacje ratingów możliwe, ale po wnikliwym uzasadnieniu

- Pozakalendarzowe publikacje ratingowe są możliwe, ale wymagają wnikliwego uzasadnienia - powiedział Felix Winnekens, analityk Standard&Poor's. Minister finansów Paweł Szałamacha wypowiadał się publicznie, że "traktuje decyzję S&P jako pomyłkę intelektualną i spodziewa się, że będą się z tego wycofywać". Dodał, że resort zwróci się z oficjalnym pismem do agencji w tej sprawie.

- Nasze ratingi muszą być zawsze aktualne i odzwierciedlać naszą bieżącą ocenę wiarygodności kredytowej państwa. W związku z tym w każdym momencie mamy możliwość reakcji na zaistniałe nadzwyczajne wydarzenia, mogąc przeprowadzić dodatkową ocenę poza naszym regularnym kalendarzem publikacji ocen ratingowych - powiedział Winnekens.

- Jednakże takie pozakalendarzowe publikacje ratingowe wymagają ich wnikliwego uzasadnienia. Na ten moment kolejna publikacja ratingu Polski planowana jest na 1 lipca 2016 roku - dodał.

W piątek wieczorem agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

Reklama

Perspektywa ratingu jest negatywna.

Minister finansów Paweł Szałamacha wypowiadał się publicznie, że "traktuje decyzję S&P jako pomyłkę intelektualną i spodziewa się, że będą się z tego wycofywać". Dodał, że resort zwróci się z oficjalnym pismem do agencji w tej sprawie.

- - - - -

Agencje ratingowe zaczęły działać z wyprzedzeniem

O powodach i skutkach obniżki ratingu Polski przez agencję S&P rozmawiamy z Ryszardem Rusakiem, dyrektorem inwestycyjnym ds. akcji Union Investment TFI.

Agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) obniżyła rating dla Polski z "A-" do "BBB+". Zmieniła się także perspektywa ratingu - z pozytywnej na negatywną. To oznacza, że jeśli agencja zaobserwuje pogorszenie stanu finansów publicznych lub ingerowanie przez władze w politykę pieniężną, może ponownie obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Jak Pan ocenia tę decyzję?

- Piątkowa decyzja agencji S&P niewątpliwie stanowiła duży szok dla rynków finansowych. Ekonomiści i analitycy finansowi nie spodziewali się takiego ruchu, wskazując na całkiem solidne fundamenty makroekonomiczne dla Polski (np. wzrost PKB i deficyt budżetowy) oraz zadowalający poziom rezerw walutowych. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien niuans. O ile sama obniżka ratingu Polski przez S&P rzeczywiście nie była oczekiwana, o tyle nie można jej określić mianem "nieuzasadnionej".

Dlaczego?

- Polityka fiskalna prowadzona przez nowy rząd już od jakiegoś czasu budzi obawy wśród ekonomistów i inwestorów. Owszem - obecna sytuacja budżetowa Polski nie jest zła, jednak tempo i skala planowanych przez państwo wydatków w zbyt dużym stopniu przekraczają możliwe do pozyskania wpływy, np. z tytułu zadłużania się czy podatków. Agencje ratingowe wyciągnęły wnioski i zamiast reagować z opóźnieniem, działają z wyprzedzeniem. W swojej ocenie agencja S&P uwzględniła ryzyka generowane przez obecną politykę gospodarczą, które w perspektywie roku lub kilku lat mogą istotnie wpłynąć m.in. na sytuację budżetową Polski. Decyzję tę można potraktować jako żółtą kartkę dla polskiego rządu.

Co jeszcze mogło skłonić agencję S&P do obniżenia ratingu Polski?

- Decyzja o nadaniu Polsce niższej oceny wiarygodności kredytowej zbiegła się w czasie z ogłoszeniem projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych zaciągniętych we franku szwajcarskim. To kolejne, po podatku od aktywów, obciążenie dla sektora bankowego. Gdyby ustawa została uchwalona w tym lub zbliżonym kształcie, odbiłoby się to na zyskach banków. Konsekwencją może być mniejsza akcja kredytowa, a w dalszej perspektywie - niższy wzrost gospodarczy w Polsce.

Reakcja rynku finansowego w Polsce na decyzję S&P była jednoznacznie negatywna. Giełda dołowała, rentowności obligacji skarbowych wzrosły, a złoty mocno tracił do innych walut. Co dalej?

- Spadek cen polskich aktywów nie jest zaskoczeniem. Pamiętajmy, że duża ich część znajduje się w rękach inwestorów zagranicznych. Ci zaś są uczuleni na obniżki ratingów i w wielu przypadkach reagują błyskawicznie: rating kraju poniżej ściśle określonego poziomu oznacza automatyczne wycofanie kapitału. Zwróćmy też uwagę, że komunikat S&P nałożył się na ogólny negatywny sentyment panujący na rynkach. Pozytywny aspekt całej tej sytuacji stanowi to, że polskie aktywa są obecnie bardzo mocno wyprzedane, a ich ceny spadły do atrakcyjnych poziomów. Dlatego - choć krótkoterminowy sentyment jest negatywny - silniejszy impuls w postaci odreagowania w krajach rozwiniętych powinien wesprzeć również polski rynek.

Union Investment TFI

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »