Reklama

Amerykanie widzą nasze osłabienie

Amerykański bank JP Morgan przewiduje dla Polski obniżkę stóp procentowych we wrześniu i deflację w lecie.

W reakcji na gorsze od spodziewanych dane produkcji przemysłowej za maj, bank JP Morgan nieznacznie obniżył prognozę PKB dla Polski za II kw., ale podtrzymał średnioroczną za cały 2014 r. Bank przewiduje też obniżkę stóp i deflację.

Reklama

Bank zakłada wzrost polskiego PKB za II kw. na 3,1 proc. rdr wobec 3,3 proc. rdr przed ogłoszeniem danych o produkcji za maj oraz 3,4 proc. rdr za I kw. br. Średnio za 2014 r. przewiduje 3,2 proc. rdr. Dane PKB za II kw. będą znane w sierpniu.

W cotygodniowym komentarzu bank napisał, że "oddolna niespodzianka inflacyjna i wyhamowanie produkcji przemysłowej wzmacniają argumenty za obniżką oprocentowania podstawowych stóp".

"Produkcja przemysłowa za maj w ujęciu wyrównanym sezonowo była o 1,5 proc. niższa mdm, w pełni usuwając zdobycze z poprzednich dwóch miesięcy i sprowadzając poziom z kwietnia maja do średniej z I kw. br. Wyhamowanie produkcji w przemyśle sygnalizowały PMI i przeglądy koniunktury z ostatnich miesięcy, ale odczyt był słabszy od oczekiwanego" - zauważają analitycy.

JP Morgan spodziewa się utrzymania oprocentowania stóp na najbliższym posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu, ale przewiduje, że Rada zasygnalizuje wycofanie się ze wskazówek drogowskazowych, w myśl których oprocentowanie stóp nie zmieni się do końca III kw. br. Najważniejsza ze stóp procentowych od lipca ub. r. jest na poziomie 2,5 proc.

Na 60 proc. bank ocenia prawdopodobieństwo obniżki oprocentowania stóp o 50 pb. na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu we wrześniu. W lipcu będą też znane aktualne prognozy inflacyjne biura analiz NBP mające wpływ na decyzję. Stopa inflacji w maju okazała się nieoczekiwanie niska obniżając się do 0,2 proc. rdr.

W miesiącach letnich JP Morgan spodziewa się deflacji do -0,4 proc. rdr. Wskazuje na ograniczony efekt inflacyjny zwyżki akcyzy na alkohol i papierosy wprowadzonej z początkiem br., co tłumaczy konkurencją między sieciami handlowymi, perspektywę dobrych zbiorów i rosyjskie embargo na import wieprzowiny z Polski. We wrześniu i październiku zakłada inflację na 0,0 proc. rdr.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | bank | Widziałam | JP Morgan | osłabienie | Widzę | widzenie | amerykański | Morgan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »