Andrzej Duda: Zaszłości z początku transformacji są bolączką do dziś

- Niektóre z zaszłości, powstałych na początku przemian w Polsce w latach 90, są bolączką Rzeczypospolitej do dzisiaj; naszą rolą jest czynić wszystko, by pomóc zaleczyć tamte rany - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce na Kongresie 590.

Prezydent mówił, że podczas kongresu dyskusje w głównej mierze mają dotyczyć małych, mikro i średnich przedsiębiorców, stanowiących - zaznaczył - sól polskiej ziemi, jeśli chodzi o przedsiębiorczość, budowanie PKB, rozwijanie potencjału gospodarczego. - To oni właśnie stanowią dziś tę absolutną bazę polskiej gospodarki - dodał.

Przypomniał, że b. prezydent Lech Kaczyński zwracał uwagę na pewne negatywne zjawiska, które miały miejsce na początku lat 90. Zaznaczył, że wtedy największe kariery i biznesowe sukcesy odnosili w większości przypadków nie ci, którzy umieli dobrze i uczciwie konkurować, ale ci, którzy mieli kontakty, swoją specyficzną wiedzę wyniesioną z funkcji wykonywanych, czy pełnionych w okresie poprzedniego ustroju. - Mieli oni niewątpliwą przewagę nad zwykłym obywatelem, zwykłym Polakiem. Lata 90. to był przede wszystkim okres ich sukcesu - powiedział prezydent.

Reklama

Jak dodał, wówczas nomenklatura w istotnym stopniu uwłaszczyła się na polskim majątku. Do tego - jak mówił - panowało uwielbienie dla wszystkiego, co z zagranicy i lekceważenie tego, co produkowane w Polsce, co stanowiło wówczas produkty rodzime. Zaznaczył, że firmy polskie często przechodziły w zagraniczne ręce, a zagraniczne firmy likwidowały w Polsce konkurencję. W efekcie - mówił prezydent - bardzo wielu ludzi straciło pracę, a regiony doznały poważnego uszczerbku, polegającego na dramatycznym spadku standardów życiowych.

- Niektóre z zaszłości, które w tamtym czasie powstały, są bolączką Rzeczypospolitej do dzisiaj i to jest wielkie zadanie przede wszystkim moje, jako prezydenta Rzeczypospolitej, rządu pani premier Beaty Szydło, większości parlamentarnej, by czynić ze swojej strony wszystko, by skupiać wszystkie możliwości i dobre pomysły, które pomogą tę tendencję odwrócić, pomogą zaleczyć tamte rany, które będą prowadziły do podniesienia życia Polaków - powiedział prezydent.

- - - - -

- Polska równych szans, zrównoważony terytorialnie rozwój gospodarczy kraju, były niezwykle ważne dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce gospodarczy Kongres 590.

Prezydent wyraził radość, że kongres odbywa się właśnie w Rzeszowie, na Podkarpaciu, w województwie, o którym mówi się, że "należy do ściany wschodniej". - Przez wiele lat mówiło się bardzo często w mediach, że to jest taka Polska B. Jeżeli ktoś uważa, że to jest Polska B, jakaś gorsza Polska, to bardzo serdecznie zapraszam do Rzeszowa, do tego Centrum Konferencyjnego, zapraszam na Podkarpacie - mówił prezydent.

Duda mówił też o wizji gospodarczego rozwoju prezentowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, której - jak zaznaczył - nie udało się zrealizować, "dlatego że nie było dla tej wizji pozytywnego odzewu ze strony ówczesnego rządu PO-PSL, ze strony ówczesnego premiera Donalda Tuska".

- Ich wizja była inna, nie była tak ukierunkowana na wspieranie polskiej przedsiębiorczości, na to, co było niezwykle ważne dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli na zrównoważony rozwój w sensie terytorialnym, na stwarzanie Polski równych szans - podkreślił.

- - - - -

- Chciałbym, żeby ci, którzy wyjechali poza granice Polski, wrócili do kraju ze swoimi doświadczeniami, a czasem także z zarobionymi już pieniędzmi - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

- Bardzo często mówiliśmy w kampanii i później o tym, że właśnie musimy szukać takiego efektu synergii po to, żeby uwolnić energię Polaków, oczywiście uwolnić energię tych najmłodszych, tych, którzy dopiero wchodzą w swoje życie dorosłe, także w swoje życie zawodowe, wykształconych w naszym kraju młodych ludzi, ale także tych Polaków, którzy kształcili się poza granicami. Chciałbym, żeby ci, którzy poza granice Polski wyjechali, czy to po to, żeby się uczyć, czy szukać dla siebie szansy, której nie mogli znaleźć w Polsce, bo nie było ku temu dobrych warunków, żeby oni spoza tych granic ze swoimi doświadczeniami, a czasem także z zarobionymi już pieniędzmi, tutaj do naszego kraju wrócili - podkreślił.

Wskazał, że Podkarpacie, gdzie odbywa się kongres, jest przykładem takiego regionu Polski, skąd wyjechało wielu młodych ludzi i gdzie wielu tych młodych ludzi zainwestowało swoje pieniądze, budując domy, wierząc w to, że będą kiedyś mieli warunki do tego, aby do niego wrócić i się rozwijać. "Chciałbym, żebyśmy do tego trendu zdołali doprowadzić. Żeby był właśnie ten efekt synergii, współdziałania pomiędzy władzą publiczną a sektorem gospodarczym, który uruchomi ten wielki potencjał tkwiący w Polakach" - powiedział prezydent.

Dodał, że innowacyjną gospodarkę starają się budować nie tylko młodzi, ale także rodzinne firmy i rodzice tych młodych, zwykli rzemieślnicy oraz wielu polskich przedsiębiorców, "którzy od lat sumiennie właśnie działając etycznie starali się walczyć o swój osobisty i rodzinny sukces, przyczyniając się bez wątpienia do budowania polskiego Produktu Krajowego Brutto, budowania polskiej gospodarki". Duda wskazał, że oni i to, jak im pomóc, jak stworzyć przyjazny dla nich system podatkowy, będą tematem dyskusji w Jasionce.

Premier Beacie Szydło, wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, rządowi i większości parlamentarnej prezydent podziękował za działania już wykonane. - To obniżenie podatku CIT dla mikroprzedsiębiorców do 15 proc., to przygotowywane w tej chwili zmiany podatkowe, które będą miały charakter proinwestycyjny, które będą miały właśnie służyć polskim przedsiębiorcom. To działania w kierunku podniesienia jakości życia polskich rodzin, choćby poprzez program 500 Plus, czy program darmowych leków dla seniorów - mówił.

- Oczywiście ten wielki projekt Prawa i Sprawiedliwości, który w tej chwili wszyscy realizujemy, on się dopiero rozpoczął. Ale wierzę w to, że on właśnie ukierunkowany na budowanie lepszej Rzeczypospolitej, w której będą lepsze warunki do życia dla zwykłych obywateli, w której będą lepsze warunki inwestycyjne dla przedsiębiorców, w której władze publiczne będą promowały rodzimą przedsiębiorczość, będą ją wspierały, to jest wielkie zadanie, które uda nam się wszystkim wspólnie wykonać - zaznaczył Andrzej Duda.

- - - - -

- Tylko poprzez budowę sprawnej, konkurencyjnej, innowacyjnej, ale i etycznej gospodarki, jesteśmy w stanie zbudować potencjał, który przełoży się na życie każdego Polaka - podkreślił Duda.

- Tylko poprzez budowę sprawnej, niezwykle konkurencyjnej polskiej gospodarki, gdzie praca będzie miała wysoką wydajność, gdzie będzie produkcja artykułów wysokoprzetworzonych, gdzie będzie innowacyjna myśl techniczna, a przede wszystkim solidność i etyka w biznesie, jesteśmy w stanie zbudować potencjał gospodarczy Polski, który przełoży się na poziom życia każdego Polaka - powiedział prezydent.

Dodał, że budowa takiej właśnie gospodarki, dobrego klimatu dla przedsiębiorców w Polsce, jest jednym z największych zadań prezydenta i rządu. "Głęboko jestem przekonany, że to zadanie uda nam się" - ocenił.

Andrzej Duda odniósł się też do nazwy kongresu, czyli liczby 590, która na kodzie paskowym oznacza, iż dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce. "To właśnie polski produkt chcemy promować, to właśnie polską przedsiębiorczość chcemy promować, oczywiście zapraszając jednocześnie inwestorów zagranicznych" - zapowiedział.

- Było już takie hasło: Dobre, bo Polskie. Ja wierzę w to głęboko, że będziemy mogli spokojnie mówić: Najlepsze, bo polskie - podsumował prezydent.

- - - - -

Premier: Budujemy nowoczesną Polskę, opartą na wartościach

- Budujemy nowoczesną Polskę, opartą na wartościach i tradycji - powiedziała premier Beata Szydło w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce podczas Kongresu 590. Podkreśliła, że największym kapitałem naszego kraju są ludzie.

- Bardzo często mówi się, że Podkarpacie to jest polska Bawaria. Moim marzeniem i ambicją jest, żeby - kiedy będę kończyć pracę jako premier Rzeczypospolitej Polskiej - mówiono: Bawaria? Tak, to takie niemieckie Podkarpacie - powiedziała Szydło.

Premier zaznaczyła, że ten region się zmienia, "pięknieje i staje się coraz bardziej nowoczesny". Podkreśliła, że największym bogactwem i kapitałem Podkarpacia są ludzie. - To jest też największy kapitał naszej ojczyzny, Polski - oceniła.

Zdaniem Szydło, region Podkarpacia łączy nowoczesność i tradycję. - Nowoczesność i wartości to na czym nam zależy, co w tej chwili dla polskiego rządu, pana prezydenta, jest najistotniejsze. Budujemy nowoczesną Polskę, opartą na wartościach i tradycji - powiedziała premier.

- - - - -

- Mogę zagwarantować, że tak jak dotrzymaliśmy słowa realizując przez ostatni rok wielkie projekty społeczne, tak dotrzymamy słowa realizując projekty rozwojowe - zapewniła w czwartek podczas Kongresu 590 premier Beata Szydło.

- Nadszedł czas, kiedy elitami są zwykli obywatele, każdy kto ma ambicję, każdy kto ma wizję, każdy kto ma marzenia ma prawo myśleć o tym, że państwo będzie go wspierało w ich realizacji. I to jest nasz cel, to jest przede wszystkim nasze zobowiązanie, to jest nasz obowiązek wobec Polski, wobec polskich obywateli - powiedziała Szydło w podrzeszowskiej Jasionce.

- Teraz czas przychodzi na te wielkie projekty, które są dobrze przygotowane, które są przemyślane, ale przede wszystkim są ludzie, którzy będą je realizować. I mogę państwu zagwarantować, że tak jak dotrzymaliśmy słowa realizując przez ostatnie 12 miesięcy wielkie, wspaniałe projekty społeczne, tak dotrzymamy słowa realizując te projekty rozwojowe - zapewniła premier.

Szefowa rządu podkreśliła, że jest przekonana, że od realizacji tych projektów "zależy nasza wspólna przyszłość i budowa tego największego naszego marzenia, a tym marzeniem jest przecież Polska".

Szydło podkreśliła, że tworząc wielkie plany dla gospodarki, trzeba mieć na uwadze komu mają one służyć. - Rozmawiając o ekonomii, biznesie musimy pamiętać przede wszystkim o człowieku, myśleć o tym wymiarze humanistycznym gospodarki i ekonomii, aby przy realizacji tych wielkich celów nie umknęło nam to, co najważniejsze i najistotniejsze - że ekonomia i gospodarka są po to, by służyć człowiekowi, by służyć dobrobytowi obywateli, budować na przyszłość potencjał narodu - powiedziała premier.

- - - - -

- Na początek 2017 roku planowany jest w Warszawie kongres innowatorów z udziałem młodych ludzi z państw Grupy Wyszehradzkiej - powiedziała Szydło.

- Jest planowany na początek przyszłego roku kongres innowatorów w Warszawie, gdzie zjadą się młodzi ludzie z państw Grupy Wyszehradzkiej. Mamy w tej chwili przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej i na zakończenie kadencji tam będą rozmawiali właśnie ze sobą, będą porównywali swoje doświadczenie, będą budowali również pozycję Polski jako państwa innowacyjności - poinformowała premier, przemawiając podczas otwarcia Kongresu 590.

Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy jest woj. podkarpackie.

- - - - - -

Władysław Ortyl: Podkarpacie dobrym miejscem na obrady Kongresu 590

- Nieprzypadkowo Kongres 590, który ma promować polską gospodarkę, rodzimy przemysł, patriotyzm ekonomiczny jest zorganizowany właśnie tutaj. To jest dobry wybór - mówił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl w czwartek w Jasionce k. Rzeszowa, witając gości Kongresu 590.

Ortyl argumentował, że "Podkarpacie to dziś stolica przedsiębiorczości i innowacji". "To najlepsze miejsce na debaty o gospodarce" - wskazał. Przypomniał, że jedną z "inteligentnych specjalizacji" regionu jest lotnictwo i kosmonautyka. Zwrócił uwagę, że tradycje lotnicze Podkarpacia sięgają dwudziestolecia międzywojennego. "Tutaj działa klaster Dolina Lotnicza i 90 proc. firm polskiego przemysłu lotniczego" - wymienił Ortyl.

Nawiązał też do tego, że jednym z gości imprezy jest wokalista zespołu Iron Maiden i właściciel firmy zajmującej się serwisowaniem samolotów pasażerskich Bruce Dickinson. - Bruce Dickinson swoją życiową drogę zaczynał oczywiście od muzyki, żeby potem zająć się lotnictwem. Sam również zaczynałem swoje zawodowe życie od lotnictwa, konstruowałem samoloty, a teraz jako marszałkowi woj. podkarpackiego praca lotnicza towarzyszy mi nieodłącznie. Mamy więc trochę wspólnego z Brucem - oświadczył Ortyl.

Zaznaczył jednocześnie, że Podkarpacie jest regionem konserwatywnym, "a jego mieszkańcy przywiązani są do tradycyjnych wartości". - Zwłaszcza ciężkiej, ale i twórczej pracy - przekonywał.

Zwracając się do gości przybyłych na Kongres 590, marszałek woj. podkarpackiego powiedział, że ich "obecność to wyróżnienie, nobilitacja, ale również sygnał, że jako województwo zmierzamy w dobrym kierunku".

Głównym celem Kongresu 590, który potrwa do piątku, ma być wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.

Do podrzeszowskiej Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjadą również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: początki | Kongres 590
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »