Anglia testuje dochód podstawowy. Każdy uczestnik eksperymentu dostanie łącznie prawie 40 tys. funtów

Powszechny dochód podstawowy będzie po raz pierwszy w historii przetestowany w Anglii. Uczestnicy pilotażu otrzymają 1600 funtów miesięcznie. Eksperyment ma potrwać przez dwa lata.

W Anglii trzydzieści osób będzie otrzymywało w ramach eksperymentu dochód gwarantowany w wysokości 1600 funtów - podaje brytyjska stacja informacyjna Sky News. Za eksperymentem stoi think tank Autonomy. 

Uczestnicy nie muszą spełniać żadnych warunków dotyczących zatrudnienia. Sumę mają otrzymywać co miesiąc przez dwa lata. Ich życie będzie jednak przedmiotem obserwacji autorów badania. 

Osoby, które wezmą udział w eksperymencie to mieszkańcy Jarrow w północno-wschodniej części kraju oraz Finchley, jednej z dzielnic Londynu. 

Dochód podstawowy - są "za" i "przeciw"

Dzięki badaniu naukowcy z Autonomy chcą zbadać, jak wypłata takiej "znaczącej" kwoty, jak 1600 funtów, wpłynie na "zdrowie psychiczne i fizyczne uczestników oraz to, czy zdecydują się podjąć zatrudnienie czy nie". Poza grupą osób otrzymujących dochód podstawowych będą też prowadzili obserwację grupy kontrolnej, nie otrzymującej takich środków.

Reklama

"Biorąc pod uwagę zmiany klimatu, zakłócenia technologiczne i transformację przemysłową, które nas czekają, nasze społeczeństwo będzie wymagać jakiejś formy dochodu podstawowego w nadchodzących latach" - uważa - wskazuje Will Stronge, jeden z autorów angielskiego badania, cytowany przez Sky News. "Dlatego budowanie bazy dowodowej i zaangażowanie społeczne jest teraz tak ważne, tak aby mieć dobrze przygotowany grunt pod wdrożenie na szczeblu krajowym". 

Zwolennicy podstawowego dochodu gwarantowanego uważają, że jego zastosowanie może to uprościć system opieki społecznej i pomóc walczyć z ubóstwem. Pojawiają się też argumenty, że automatyzacja i rozwój sztucznej inteligencji wypchną z rynku pracy tyle osób, że taka forma zapewniania dochodu stanie się koniecznością w rozwiniętych państwa. 

Przeciwnicy rozwiązania wskazują na wysokie koszty wypłacania dochodu gwarantowanego. 

Tymczasem rozwiązanie zbliżone do podstawowego dochodu gwarantowanego testuje już inny kraj Wielkiej Brytanii, czyli Walia. Lokalny rząd prowadzi tam pilotaż programu, w którym wypłaca 1600 funtów miesięcznie młodym dorosłym, opuszczającym system opieki instytucjonalnej. Do otrzymywania takiego dochodu kwalifikuje się ponad pół tysiąca osób. Test programu rozpoczął się w 2022 roku i ma potrwać trzy lata. Koszt programu wyniesie ok. 20 mln funtów. Szkocja także bada, w jaki sposób wprowadzenie dochodu podstawowego zadziałoby w tym kraju.  

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »