Anna Moskwa, minister klimatu: Osiągnięcie celów Fit for 55 niemożliwe
- Dla nas po prostu niezrozumiała jest koncepcja karania Polski za emisje ciągle i bez kontroli rosnącymi stawkami z ETS - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w wywiadzie z Zieloną Interią.
Minister Moskwa w rozmowie pytana była m.in. o opinię na temat importu z Rosji surowców energetycznych - ropy, gazu ziemnego i węgla - przez Unię Europejską. Stwierdziła, że jest zwolenniczką tego rodzaju sankcji, mimo że embargo na ropę mogłoby się okazać bolesne dla naszego kraju.
- Nasze spółki od długiego czasu podejmują działania na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców. Między innymi z tym związana jest decyzja o połączeniu Lotosu z Orlenem. Każdego roku maleje procent rosyjskiej ropy w naszym miksie, robimy to konsekwentnie od 2015 roku. Jesteśmy przekonani, że celem sankcji ma być naprawdę duża dotkliwość. Na pewno byłoby to dla nas wyzwanie, ale biorąc pod uwagę też, że mamy duże zapasy i zdolność do dywersyfikacji, to sprostalibyśmy tej zmianie - mówiła minister.
Stwierdziła także, że w kontekście suwerenności energetycznej dla Polski wyborem jest "albo korzystanie dłużej z węgla, albo uzależnienie się bardziej od rosyjskiego gazu".
Minister powiedziała również, że jej zdaniem osiągnięcie celów pakietu polityk klimatycznych "Fit for 55", czyli między innymi ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Europie o co najmniej 55 proc. do 2030 roku, "jest na dzisiaj niemożliwe". Krytycznie odniosła się - tak jak wcześniej wielu innych członków rządu - do systemu handlu emisjami EU ETS.
- System ETS byłby dla nas akceptowalny, gdyby nie brały w nim udziału instytucje finansowe, nie dochodziłoby wtedy do spekulacji i w konsekwencji nikt nie musiał nagle płacić 90 euro za tonę uprawnień. Także, gdyby pieniądze z kupna praw do emisji przez polskie spółki trafiały w stu procentach do polskiego budżetu, i gdybyśmy dostawali odpowiednią liczbę darmowych pozwoleń opartą na rzeczywistym zapotrzebowaniu na nie - powiedziała.
Przyznała też, że nie zapoznała się jeszcze z drugą częścią szóstego raportu IPCC - czyli najważniejszego organu zajmującego się kwestią zmian klimatu i ich konsekwencji.
Cały wywiad z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą w Zielonej Interii