ArcelorMittal Poland: Największa modernizacja pieca w historii polskich hut
Największa modernizacja wielkiego pieca w historii polskiego hutnictwa - tak władze ArcelorMittal Poland opisują inwestycję, której realizacja rozpocznie się jeszcze w marcu w oddziale koncernu w Dąbrowie Górniczej (w dawnej Hucie Katowice). Pochłonie 720 mln zł i będzie "największym projektem inwestycyjnym od czasu budowy walcowni gorącej w Krakowie" (w Hucie Sendzimira/dawnej Hucie Lenina).
- Na koniec marca ArcelorMittal Poland planuje zatrzymanie wielkiego pieca nr 2 w swoim dąbrowskim oddziale
- Planowane prace będą największą modernizacją wielkiego pieca przeprowadzaną kiedykolwiek w Polsce
- Przed hutnictwem ogromne wyzwanie związane z dekarbonizacją gospodarki
ArcelorMittal Poland to koncern, w skład którego wchodzą oba wymienione zakłady - kiedyś sztandarowe inwestycje PRL (Huta Lenina i Huta Katowice).
"Na koniec marca ArcelorMittal Poland planuje zatrzymanie wielkiego pieca nr 2 w swoim dąbrowskim oddziale. Jeden z dwóch wielkich pieców pracujących w Polsce w ciągu trzech miesięcy przejdzie gruntowną modernizację" - czytamy w komunikacie koncernu.
- To będzie największa modernizacja wielkiego pieca przeprowadzana kiedykolwiek w Polsce - przekonuje Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Wyjaśnijmy: wielki piec to potężna hutnicza instalacja, w której z rudy żelaza, przy wykorzystaniu koksu jako paliwa, powstaje surówka żelaza. Surówka transportowana jest następnie na stalownię, gdzie po dodaniu do niej złomu i innych dodatków, powstaje stal płynna. Ta z kolei transportowana jest do instalacji COS (linie ciągłego odlewania stali), gdzie przetwarzana jest na półprodukty, z których w odpowiednich walcowniach powstają m.in. blachy, szyny i inne produkty hutnicze.
W trakcie remontu wielkiego pieca zostaną wykonane tradycyjne prace, czyli "wymiana wyłożenia w garze pieca" oraz dodatkowe instalacje - np. nowoczesny zamknięty układ chłodzenia oraz nowoczesna i proekologiczna oczyszczalnia gazu wielkopiecowego.
Remonty wielkich pieców (tak naprawdę są to złożone procesy modernizacyjne) nie zdarzają się często i zawsze są ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu hut.
- Przed hutnictwem ogromne wyzwanie związane z dekarbonizacją. ArcelorMittal chce osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050. Pracujemy nad nowymi technologiami, ale jednocześnie ograniczamy emisje CO2 w obecnie pracujących instalacjach - komentuje Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. - Ta ogromna inwestycja to najlepszy dowód na to, że chcemy nadal rozwijać hutnictwo w Polsce i dekarbonizować nasze procesy - dodaje.
(js)
Zobacz także: