Ardanowski: Odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża to przełom

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji, którzy podpisali w piątek w Stambule zawarte wraz z Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy zrobili to osobno, nie usiedli przy wspólnym stole i unikali podania sobie dłoni - relacjonuje agencja Reutera. Wiadomość ta, to najważniejsza informacja związana z problemem żywienia świata; to przełom - powiedział w piątek PAP szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.

Podpisana w piątek umowa pozwoli na złagodzenie światowego kryzysu żywnościowego - podkreślali obecni podczas ceremonii sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Podczas ceremonii znajdujące się w tle flagi państwowe zostały ustawione tak, by te należące do Rosji i Ukrainy nie stały bezpośrednio obok siebie, tylko były przedzielone flagami Turcji i ONZ

Biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana poinformowało w czwartek, że przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę, która ma odblokować eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego.

Reklama

Przewodniczący rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski w piątek w Studiu PAP ocenił, że potencjalne podpisanie umowy będzie bardzo dobrą informacją. "To przełom" - zaznaczył.

"To jest może najważniejsze wydarzenie, najważniejsza informacja związana z problemem żywienia świata, z tymi kłopotami które wywołała Rosja wojną na Ukrainie" - powiedział. Dodał, że mówienie o tym, że przy obecnej infrastrukturze można przetransportować całe ukraińskie zboże drogą lądową było "zaciemnianiem obrazu".

Były minister rolnictwa podkreślił, że żaden z krajów sąsiadujących z Ukrainą, m.in. Rumunia, Węgry, Słowacja czy Polska nie mógłby sobie poradzić z transportem lądowym ukraińskiego zboża i jednoczesnym uchronieniem lokalnych rolników przed spadkami cen. "Mogłoby to spowodować ogromne perturbacje, zniszczenie rolnictwa w takich krajach jak Polska".

Ardanowski podkreślił, że w Polsce problem związany z Ukraińskim zbożem "jest bagatelizowany". Jego zdaniem, nikt nie ma kontroli nad ilością zboża, które ostatecznie trafia na polski rynek.

"Nie do końca znane są dane, ile tego zboża do Polski wpływa, bo jest rejestrowana tylko część tego zboża, którą importują polskie firmy.

Nie jest to może ilość, która rozwaliłaby polski rynek, ale jeżeli w dokumentach przewozowych przewoźnik wpisze tranzyt, to już Krajowa Administracja Skarbowa, ani nikt inny nie rejestruje tego, zakładając, że w ramach tranzytu przejedzie to przez Polskę. Nie ma nad tym żadnej kontroli" - powiedział.

Zdaniem szefa rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP rozwiązaniem problemu mogłoby być deklarowanie przez przewoźnika, którymi przejściami granicznymi zboże opuszcza nasz kraj. "Natomiast (dziś) ten tranzyt w większości zostaje w Polsce" - dodał.

G7 będzie pilnować eksportu

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek, po podpisaniu w Stambule porozumienia o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, że G7 będzie pilnować, by umowa ta nie wiązała się z dodatkowym zagrożeniem dla Ukrainy.

"G7 blisko współpracuje z takimi krajami jak, między innymi, Turcja, by sprawić, że możemy wywieźć zboże z Ukrainy i dostarczyć je do miejsc na całym świecie, w których jest potrzebne, nie narażając suwerenności Ukrainy" - oznajmił premier Kanady.

Kryzys żywnościowy zażegnany?

Porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy to ważny krok dla uniknięcia światowego kryzysu żywnościowego - ocenił w piątek wiceszef biura prezydenta Ukrainy i jego doradca do spraw międzynarodowych Andrij Sybiha. "Stambuł.

Zatwierdzono inicjatywę odblokowania ukraińskich portów! Pozwoli ona otworzyć korytarz humanitarny dla eksportu zboża. To ważny krok, aby uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego" - napisał Sybiha na Twitterze.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »