Reklama

ARP: Nie możemy uczestniczyć w planie naprawy Stoczni Gdańsk

Agencja Rozwoju Przemysłu nie może uczestniczyć na zasadach komercyjnych w realizacji biznesplanu Stoczni Gdańsk - poinformowała w czwartek ARP po spotkaniu z większościowym udziałowcem stoczni, czyli spółką Gdańsk Shipyard Group (GSG).

Rzecznik prasowy GSG Jacek Łęski powiedział PAP, że decyzja ARP dla stoczni "na razie chyba nic nie oznacza". Jego zdaniem na pewno nie ma wpływu na bieżącą działalność stoczni, "ale pokazuje, że ARP konsekwentnie od wielu miesięcy realizuje plan, którego celem nie jest pomoc stoczni, tylko zostawienie jej".

W czwartek odbyło się spotkanie akcjonariuszy Stoczni Gdańsk, podczas którego ARP przedstawiła swoją opinię na temat możliwości udziału w realizacji planu. Chodzi o "Biznesplan Stoczni Gdańsk na lata 2013-2023", który w grudniu ub.r. większościowy udziałowiec przekazał Agencji. ARP miała dokument przeanalizować do końca stycznia.

Reklama

Według ARP zaproponowane rozwiązania nie mają charakteru rynkowego i żaden prywatny inwestor nie zdecydowałby się na udział w realizacji tego biznesplanu na zaproponowanych zasadach. Agencja wnioski opiera na własnych analizach oraz na podstawie przeprowadzonych testów (...), które zrealizowały polskie i zagraniczne firmy konsultingowe. Zgodnie z wynikami zaproponowane rozwiązania w biznesplanie nie mają charakteru rynkowego i żaden prywatny inwestor nie zdecydowałby się na udział w realizacji tego dokumentu - uznała ARP.

"Wyniki testów (...) nie dają podstaw do udziału ARP w realizacji przedstawionego biznesplanu Stoczni Gdańsk. Udział ARP na zaproponowanych warunkach mógłby skutkować decyzją Komisji Europejskiej o konieczności zwrotu przez Stocznię całości pomocy publicznej (555 mln zł)" - czytamy w komunikacie ARP przesłanym w czwartek PAP.

Zdaniem ARP radykalną i szybką poprawę sytuacji stoczni może zapewnić jedynie kapitałowe zaangażowanie nowego inwestora.

Agencja jednocześnie zarekomendowała stoczni wystąpienie do Komisji Europejskiej o zgodę na realizację przedstawionego biznesplanu. "Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie dalsze wstrzymywanie się przez ARP od żądania zwrotu przez stocznię wymagalnych należności - takie stanowisko przekazała dziś ARP większościowemu akcjonariuszowi stoczni, Gdańsk Shipyard Group" - napisano.

W ocenie Agencji niezbędne będzie utrzymanie wszystkich zabezpieczeń ARP na majątku stoczni na niezmiennym poziomie. "Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie wstrzymanie się przez ARP od natychmiastowego żądania zwrotu pożyczki i realizacji opcji put (czyli odkupienia od ARP przez większościowego akcjonariusza ok. 15 proc. akcji stoczni)".

Agencja przypomniała, że biznesplan stoczni zakłada m.in.: dokapitalizowanie przez większościowego akcjonariusza kwotą 80 mln zł, sprzedaż gruntów nieoperacyjnych za kwotę 100 mln zł, zaniechanie przez ARP realizacji opcji put, a także odroczenie spłaty pożyczki udzielonej w ramach pomocy publicznej w wysokości 103,3 mln zł na lata 2019-2025.

Agencja poinformowała, że z przyczyn formalnych do Stoczni Gdańsk zostanie przesłane także pismo w sprawie narastających odsetek od niespłaconej pożyczki.

"ARP w dalszym ciągu deklaruje wolę współpracy w wypracowaniu możliwych i korzystnych dla wszystkich stron rozwiązań biznesowych" - czytamy w komunikacie.

Łęski powiedział PAP, że "podczas spotkania ARP nie miała nic do powiedzenia na temat biznesplanu". "Nie uzyskaliśmy dziś od ARP żadnej informacji na temat planu, jaki został przedstawiony Agencji na przełomie listopada i grudnia (...), a miał to być warunek dalszych jakichkolwiek rozmów z ARP nt. sytuacji stoczni" - tłumaczył.

Powiedział, że Agencja nie przedstawiła GSG analizy biznesplanu, na podstawie którego miała podjąć decyzje o ewentualnym zaangażowaniu. Rzecznik uważa, że zalecenie, aby stocznia zwróciła się do KE o zgodę na realizację przedstawionego biznesplanu, "jest kolejnym kupowaniem czasu (...)". "To nie jest poważne" - ocenił.

Odnosząc się do komunikatu Agencji rzecznik wskazał, że "to jest zwykła manipulacja faktami; to jest ich propaganda, do której spółka już się przyzwyczaiła".

Łęski przypomniał też, że stocznia prowadzi rozmowy z Grupą Kleven z Norwegii i z "kilkoma poważnymi partnerami", którzy długofalowo są zainteresowani współpracą ze stocznią. "W naszym przekonaniu rozmowy mogą doprowadzić do radykalnej poprawy sytuacji stoczni" - dodał.

Poinformował, że Gdańsk Shipyard Group uzyskała rentowne kontrakty na wieże wiatrowe i konstrukcje stalowe na pierwszy kwartał tego roku z opcją ich przedłużenia do połowy roku 2014.

Rzecznik powiedział, że "stocznia będzie +robiła swoje+". Uważa, że sytuacja zakładu jest teraz zdecydowanie lepsza, niż była jeszcze pół roku temu. Jak zaznaczył, mimo trudności finansowych Stoczni Gdańsk w ub.r. udało się zmniejszyć przewidywaną stratę z 26 mln zł do 2,8 mln zł, a koszty stałe zakładu zredukowano o 20 proc.

75 proc. akcji spółki należy do kontrolowanej przez Sergieja Tarutę spółki Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu. Stocznia Gdańsk jest w trudnej sytuacji finansowej; pracownicy od kilku miesięcy otrzymują pensje w ratach.

Dowiedz się więcej na temat: gdansk | stocznia gdańsk | ARP | Stocznia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »