ASF: Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej

​Resort rolnictwa podczas dzisiejszej sejmowej komisji ma przedstawić założenia dotyczące programu odbudowy gospodarstw po ASF - wynika z komunikatu ministerstwa. Dodano, że zainicjowano już prace nad takim programem.

Ministerstwo wyjaśniło w poniedziałkowym komunikacie, że w związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce, jak też w krajach sąsiadujących (m. in. na Słowacji i w Niemczech) na polecenie ministra rolnictwa Grzegorza Pudy rozpoczęły pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF.

"W ramach programu wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Zgodnie z decyzją ministra Grzegorza Pudy program ma zawierać również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw" - przekazało ministerstwo.

Reklama

Poinformowano, że w skład zespołu opracowującego ten program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów MRiRW, KOWR, KRUS, ARiMR oraz Inspekcji Weterynaryjnej.

Ministerstwo dodało, że założenia programu zostaną przedstawione w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia komisji rolnictwa, której tematem będzie aktualna sytuacja w związku z występowaniem ASF w Polsce. Zgodnie z informacją na stronie Sejmu komisja w tej sprawie ma się rozpocząć w poniedziałek 19 lipca o godz. 20.

Resort wskazał, że oprócz programu przygotowywany jest także pakiet informacyjny dotyczący funkcjonujących mechanizmów wsparcia dla rolników zmagających się z problemami ASF, skupiający niezbędne dane i zapewniający dostęp do narzędzi pomocy oferowanych w tym zakresie przez państwo.

W komunikacie zapewniono, że Inspekcja Weterynaryjna prowadzi prace mające na celu zwalczanie ognisk ASF w Polsce. Powiększa się również baza diagnostyczna Inspekcji. 19 lipca uruchomiono nową pracownię diagnostyki ASF we Włocławku i jest to szóste laboratorium w kraju działające w tym zakresie.

Dodano, że planowane jest także utworzenie kolejnego laboratorium w województwie łódzkim.

Sytuacja na rynku

W piątek pod siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich odbyła się konferencja rolników z AgroUnii.

- Źle się dzieje. Świnie chorują, rolnicy bankrutują, gospodarstwa upadają. Będą strajki! - zapowiedział Michał Kołodziejczyk z AgroUnii. Rolnicy skarżyli się, że ze względu na wirus ASF nie mogą sprzedawać świń. - Jesteśmy w 30-dniowej kwarantannie. Nie możemy sprzedawać, a nasze chlewnie są przepełnione. Cena za kilogram jest znacznie niższa niż koszt produkcji - powiedział Wiktor Kujawski, rolnik spod Piotrkowa Trybunalskiego.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Biznes

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »