Reklama

ASTOR Innovation Room (AIR) - powiew nowoczesności w centrum Krakowa

25 września br. w krakowskiej siedzibie firmy ASTOR otwarta została interaktywna wystawa robotyki i technologii IT - ASTOR Innovation Room. Jest to miejsce, w którym realizowane są prawdziwe procesy produkcyjne: zrobotyzowane spawanie, paletyzacja i pakowanie. A wszystko oparte jest na robotach Kawasaki i EPSON, nadzorowane przez sterowniki GE Intelligent Platforms oraz oprogramowanie SCADA i MES firmy Wonderware.

Firma ASTOR od ponad 25 lat dostarcza polskim zakładom produkcyjnym najnowsze rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki - światowej klasy systemy podnoszące efektywność produkcji, pozwalające na utrzymanie konkurencyjności polskich producentów na europejskim i światowym rynku.

ASTOR Innovation Room (AIR) to interaktywna wystawa robotyki i technologii IT, znajdująca się w krakowskiej siedzibie firmy ASTOR. ASTOR Innovation Room to coś więcej niż aplikacje demo czy laboratorium. W AIR realizowane są prawdziwe procesy produkcyjne: zrobotyzowane spawanie, paletyzacja i pakowanie. AIR został stworzony dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami produkcji: zakładów produkcyjnych, firm integratorskich, uczelni wyższych i szkół, a nawet przechodniów z ulicy Smoleńsk w Krakowie. Firmy produkcyjne nie tylko mogą zaobserwować zautomatyzowaną produkcję, ale mogą wykonać testy robotyzacji procesów zachodzących w ich zakładach. Pozwala to zweryfikować rozwiązanie oraz przeanalizować jego szczegóły.

Reklama

Dla integratorów, AIR jest miejscem gdzie można szczegółowo zbadać opracowane koncepcje, przetestować programy, osprzęt lub technologię. Paletyzacja kartonów, testy chwytaków do worków, analizy technologii spawania czy kontrola jakości powłoki lakierniczej - to tylko kilka z szerokiej gamy możliwości, jakie daje ASTOR Innovation Room dla integratorów systemów zrobotyzowanych. Jest to również idealne miejsce do przeprowadzania szkoleń, podczas których integratorzy, oprócz teorii realizują zadania praktyczne oraz poznają szczegółowo kompletne koncepcje aplikacji zrobotyzowanych.

Firma ASTOR od lat współpracuje z uczelniami wyższymi od lat w celu wzbogacenia programu studiów o praktyczne zajęcia z wykorzystaniem najnowszych technologii. AIR daje nowe możliwości. Już w toku budowy ASTOR Innovation Room mocno zaangażowani zostali Partnerzy akademiccy - realizowane były zadania związane z pracami inżynierskimi, magisterskimi oraz doktoranckimi. Teraz, gdy AIR jest gotowy, zapraszamy Wykładowców oraz studentów do wizyt, podczas których będzie można zapoznać się z przemysłowymi aplikacjami w samym centrum Krakowa.

Również szkoły średnie i gimnazja są mile widziane w ASTOR Innovation Room. Spotkanie z techniką i inżynierami ASTOR może ułatwić młodzieży wybór dalszej drogi kształcenia i kariery zawodowej. AIR to również propozycja dla wszystkich osób przechodzących ulicą Smoleńsk w Krakowie. AIR znajduje się na parterze. Przez duże szyby jest świetnie widoczny z chodnika. Zapraszamy każdego zainteresowanego do odwiedzenia ASTOR Innovation Room i zapoznania się z możliwościami nowoczesnych robotów, systemów sterowania i nadzoru produkcji pod okiem specjalistów z firmy ASTOR.

W ASTOR Innovation Room pracują zrobotyzowane aplikacje do paletyzacji, pakowania i spawania.

Robot Kawasaki ZD130S wyposażony w chwytak pneumatyczny paletyzuje kartony na europalecie. Kartony doprowadzane są w obszar pracy robota taśmociągiem napędzanym silnikiem z falownikiem o mocy 0,75 kW Astraada Drive GD10. Europaleta z towarem, transportowana jest przenośnikiem rolkowym napędzanym silnikiem z falownikiem, także serii GD10, trafia pod owijarkę Haloila, która w trybie automatycznym zabezpiecza towar, przygotowując paletę do transportu.

Robot Kawasaki YF003N pracuje w AIR w aplikacji ultraszybkiego pakowania. Wyposażony w system wizyjny, samodzielnie rozpoznaje produkty chaotycznie rozmieszczone na taśmociągu oraz określa ich położenie. Następnie pobiera je przy pomocy ssawki i przekłada w usystematyzowany sposób na drugi taśmociąg. Obie taśmy napędzane są niezależnie za pomocą silników sterowanych falownikami Astraada Drive, a prędkość posuwu taśm regulowana jest przez kontroler robota Kawasaki. Rzeczywista prędkość taśmy kontrolowana jest za pomocą enkodera przez kontroler robota. Dzięki zastosowaniu funkcji Conveyer Tracking, robot jest w stanie przekładać produkty bez zatrzymywania taśm, dzięki czemu wzrasta wydajność aplikacji.

W trzeciej aplikacji robot Kawasaki RA006L realizuje proces spawania. Wyposażony w nowoczesne i ekonomiczne źródło spawalnicze Fronius, automatycznie spawa elementy ze stali czarnej. Oczywiście możliwe jest spawanie innych materiałów. Połączenie robota Kawasaki ze źródłem spawalniczym Fronius zapewnia najwyższą jakość spawania dzięki precyzji ruchów robota oraz optymalnemu sterowaniu procesem spawania.

Nadrzędny system sterowania oparty jest o najnowszy kontroler firmy GE Intelligent Platforms, czyli kontroler RXi. Zastosowanie kontrolera tak wysokiej klasy, jak kontroler sieci ProfiNET, pozwoliło na zbudowanie niezawodnej i deterministycznej sieci w skład której wchodzą trzy roboty Kawasaki oraz cztery wyspy rozmieszczone w różnych miejscach AIR. Wyspy te oparte są na małych gabarytowo i bogatych funkcjonalnie interfejsach komunikacyjnych ProfiNET RSTi PACSystems, które zbierają sygnały ze wszystkich urządzeń oraz komunikują się z falownikami Astrada Drive. Dzięki temu, że cały system sterowania został oparty na sieci Profinet oraz urządzeniach najwyższej klasy, ASTOR Innovation Room daje niemal nieograniczone możliwości wykonywania testów, rozbudowy aplikacji oraz prezentacji rozwiązania - nawet osobom nie wtajemniczonym w rozwiązania stosowane w rozproszonych systemach sterowania. RXi poprzez zredundowane porty Profinet przechowuje aktualne informacje o statusie, nastawach i bieżących wartościach parametrów w pamięci wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu. Poprzez gigabitowy port Ethernet, dane te są udostępniane do systemu nadzorującego, opartego na Platformie Systemowej firmy Wonderware. Nadzór nad aplikacją zapewnia oprogramowanie Platforma Systemowa ArchestrA wraz z InTouch. Dzięki zbudowanemu przejrzystemu interfejsowi, każdy pracownik, także bez specjalistycznej wiedzy, jest w stanie uruchomić stanowisko pokazowe i monitorować postęp jego pracy. Dodatkowo system rejestruje także parametry wydajnościowe każdego ze stanowisk oraz steruje innowacyjnym oświetleniem wykorzystującym kontrolery inteligentnego budynku i domu firmy Fibaro, w zależności od pracy poszczególnych stanowisk zrobotyzowanych.

Do współpracy w ramach ASTOR Innovation Room zaproszeni zostali Partnerzy firmy ASTOR. System owijania palet dostarczyła firma Haloila. Osprzęt spawalniczy oraz wsparcie technologiczne zapewnia firma Fronius. O wysoką jakość oświetlenia zadbali specjaliści firmy Aquaform.

ASTOR Innovation Room to inicjatywa będąca kwintesencją działania firmy ASTOR. Wspólnie z Partnerami (ośrodki naukowe, dostawcy osprzętu, specjaliści technolodzy) przygotowano unikalne na skalę europejską miejsce, gdzie zaawansowane rozwiązania techniczne dostępne są dla każdego: profesjonalisty, naukowca czy zainteresowanego przechodnia.

ASTOR Sp. z o.o.

Firma ASTOR jest dystrybutorem produktów automatyki, dostawcą rozwiązań biznesowych oraz usług, które wspierają podnoszenie efektywności i konkurencyjności Klientów w przemyśle, produkcji oraz infrastrukturze. Systemy dostarczane przez ASTOR pozwalają na obniżanie kosztów produkcji oraz kosztów energii, zwiększając tym samym konkurencyjność firm na rynkach: krajowym i międzynarodowym. Jest to spółka z polskim kapitałem, z centralą w Krakowie, posiadająca 7 oddziałów na terenie całej Polski. ASTOR reprezentuje na terenie Polski światowych dostawców automatyki, tj. GE Intelligent Platforms, Invensys Wonderware, Kawasaki Robotics, EPSON, Horner APG i Satel Oy.

ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych, siedmiokrotnym laureatem tytułu "Gazela Biznesu" oraz laureatem prestiżowego tytułu "Ten, który zmienia polski przemysł".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »