Atradius: Niemcy szykują się na gospodarcze odbicie po pandemii

Niemcy oczekują sporego odbicia gospodarczego po pandemii. Sprzyjają temu mniejsza liczba zakażeń oraz program powszechnych szczepień.

Pomimo tego, że obserwowane w Niemczech w drugiej połowie zeszłego roku odbicie gospodarcze nie utrzymało się w pierwszym kwartale bieżącego roku, obecnie oczekuje się, że aktywność gospodarcza przyspieszy ze względu na trwające szczepienia i złagodzenie obostrzeń, a pod koniec roku powróci do poziomu sprzed pandemii. Według szacunków ekspertów z firmy Atradius, niemieckie PKB ma odbić się o 3,5 proc. w 2021 roku i o 4,5 proc. w 2022 roku. Co ciekawe są to niższe wzrosty niż te prognozowane dla Polski - odpowiednio 4,3 proc. i 4,9 proc.

W pierwszym kwartale 2021 roku, niemiecka gospodarka skurczyła się o 1,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Kolejny wzrost zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2 i związane z tym środki blokujące uderzyły głównie w konsumpcję prywatną. Wpływ na wydatki obywateli Niemiec miało również wygaśnięcie z końcem grudnia 2020 roku, tymczasowej obniżki podatku VAT, która była częścią środków stymulacyjnych związanych z pandemią. Niemniej jednak eksport w dalszym ciągu podtrzymywał wyniki gospodarcze, korzystając z globalnego ożywienia, a zwłaszcza z silnego popytu z Chin (niemiecki eksport do Chin wzrósł o 25,7 proc. rok do roku w lutym i o 37,9 proc. w marcu).

Reklama

Słaby wzrost sektora usług i konsumpcji

Głównym motorem ożywienia jest produkcja i budownictwo, które mają wzrosnąć odpowiednio o 8,2 proc. i 3,3 proc., podczas gdy sektor usług wzrośnie zaledwie o 1,7 proc, po 4,5 proc. spadku w 2020 roku. Przewiduje się, że produkcja przemysłowa i eksport wzrosną odpowiednio o 9,7 proc. i 9,0 proc. Eksport skorzysta na utrzymującym się popycie z Chin oraz silnym ożywieniu gospodarczym w USA, napędzanym przez ogromne pakiety stymulacyjne.

Niemniej jednak, wzrost konsumpcji prywatnej pozostaje ograniczony i wyniesie 1,7 proc. w 2021 r. po spadku o 6,3 proc. w 2020 roku. Głównie w wyniku wyższych cen energii i paliw, ceny konsumpcyjne rosną od początku roku, a inflacja może sięgnąć 2 proc.

- W 2020 roku udział Niemiec w całym polskim eksporcie wyniósł 28,9 procent w porównaniu do 27,7 w roku 2019 . Poprawa gospodarcza na rynku niemieckim może spowodować dalszy wzrost tego wskaźnika, co jest dobrą wiadomością dla polskich producentów i dystrybutorów - mówi Aleksandra Gliszczyńska, dyrektor departamentu oceny ryzyka w Atradius. Według danych niemieckiego urzędu statystycznego Destatis, w pierwszym kwartale 2021 roku wartość eksportu do Niemiec 16,6 mld euro.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Kolejny rok bardziej pozytywny

Niemcy oczekują, że wzrost PKB przyspieszy w 2022 roku do około 4,5 proc., a konsumpcja gospodarstw domowych będzie nadrabiać zaległości w tempie ponad 8 proc., podczas gdy tempo wzrostu eksportu i inwestycji pozostanie na solidnym poziomie. Wszystko jednak zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej i ewentualnego powrotu kolejnej fali koronawirusa.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

***

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Unia Europejska | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »