Auto starsze, stawka wyższa

Kilometrowe kolejki używanych samochodów na zachodnich przejściach granicznych przyspieszyły decyzję rządu w sprawie podwyższenia na nie akcyzy. Nowe stawki tego podatku będą obowiązywały już od niedzieli.

Kilometrowe kolejki używanych samochodów na zachodnich przejściach granicznych przyspieszyły decyzję rządu w sprawie podwyższenia na nie akcyzy. Nowe stawki tego podatku będą obowiązywały już od niedzieli.

Od najbliższej niedzieli, czyli od 10 marca, sprowadzane do Polski używane samochody obłożone będą wyższą niż obecnie stawką akcyzy. Dotyczyć to będzie pojazdów starszych niż dwuletnie. Dla samochodów, których wiek przekracza dwa lata akcyza będzie naliczana za każdy kolejny rok aż do maksymalnej 65-proc. stawki. Minimalna stawka akcyzy na auto 3-letnie wyniesie 15 procent (z silnikiem o pojemności do 2 litrów) i 25 procent z silnikiem większym niż 2 litry.

Rozporządzenie w sprawie zmiany podatku akcyzowego na samochody zostanie opublikowane w środę w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać po trzech dniach. Według Ireny Ożóg, wiceminister finansów, podatek akcyzowy jest tylko jednym z instrumentów wpływających na sytuację związaną z nadmiernie wysokim importem używanych aut. Minister nie wymieniła jednak innych rozwiązań, które mógłby wprowadzić rząd. Wśród propozycji było min. wprowadzenie rygorystycznej kontroli technicznej oraz wyższych opłat rejestracyjnych, uzależnionych od wieku sprowadzonego samochodu.

Reklama

Resort finansów zdecydował się także na obniżenie podatku akcyzowego pobieranego od nowych aut. I tak zamiast dotychczasowej stawki 6-proc. na auta z silnikami o poj. do 2 litrów obowiązywać ma stawka 3-proc., dla aut z większymi silników 12-proc. zamiast 15-proc.

W styczniu tego roku do kraju sprowadzono 24,8 tys. używanych aut, o 2,8 tys. więcej niż przed rokiem. Kilometrowe kolejki na zachodniej granicy świadczą że w lutym i na początku marca trafi ich do Polski zdecydowanie więcej.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: stawka | Starszy | auto | stawki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »