Awaria Microsoftu uderzyła w polskie lotniska. Są problemy z odprawami

Globalna awaria Microsoftu i jego usługi chmurowej Microsoft Azure dała o sobie znać na polskich lotniskach. W Warszawie pasażerowie nie mogą odprawić się online, podobnie jak w Krakowie. W tych portach lotniczych wdrożono odprawę manualną.

"Informacja nr 1 - Prosimy o sprawdzanie na bieżąco statusu Państwa lotu u przewoźnika, w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej. Informacja nr 2 - W związku z awarią systemu odpraw linii Wizz Air i brakiem możliwości odprawy on-line przewoźnik prosi o jak najszybsze - 3 godziny przed odlotem - przybywanie na lotnisko w celu odprawy przy stanowisku check-in" - napisało w komunikacie do pasażerów Lotnisko Chopina w Warszawie. 

"W związku z awarią systemów Microsoftu, występują problemy z działaniem systemu odpraw części przewoźników #KrakowAirport. Obsługa linii lotniczych wdrożyła manualną obsługę odpraw. Obecnie awaria systemu Microsoftu nie spowodowała zaburzeń połączeń lotniczych z Kraków Airport.

Reklama

"Na Lotnisku w Gdańsku nie ma większych zakłóceń w operacjach lotniczych. Apelujemy o sprawdzanie rezerwacji na stronach linii. Prosimy o sprawdzanie tablicy przylotów i odlotów na http://airport.gdansk.pl. Zalecamy, aby przyjechać na lotnisko kilka godzin przed planowanym odlotem" - wskazano w komunikacie lotniska w Gdańsku. 

"Raportowane przerwy w działaniach systemów IT nie wpływają w chwili obecnej na bieżące operacje PLL LOT. Rejs do Berlina wystartował z ponad godzinnym opóźnieniem wynikającym z ograniczonej przepustowości w porcie docelowym - napisał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. 

Także port lotniczy we Wrocławiu zaleca wcześniejsze pojawienie się pasażerów, którzy mają dzisiaj wylot. Jak można przeczytać w komunikacie opublikowanym na Facebooku, mogą wystąpić problem z odprawą online, ale w takim przypadku można wykonać tę czynność bezpośrednio na lotnisku.

Za to międzynarodowe lotnisko w Katowicach poinformowało, że tamtejszy port realizuje ruch lotniczy "bez zakłóceń". Jednak zaleca się pasażerom śledzenie informacji o swoich lotach, ponieważ problemy mogą wynikać z przerw i trudności odczuwanych na połączeniach z innymi lotniskami.

Wpływu globalnej awarii na funkcjonowanie lotniska nie odnotowali także pracownicy portu w Poznaniu. Jak poinformował rzecznik prasowy firmy, Błażej Patryn, lotnisko pomaga w obsłudze lotów przekierowanych z Berlina, który odczuwa problemy w normalnym działaniu. 

"Jesteśmy w systemie lotnisk rezerwowych, mamy zapytania od kapitanów samolotów lecących do Berlina o przekierowania. Wylądował już jeden samolot Wizzair, jest kolejne pytanie od innego operatora lotniczego o możliwość przyjęcia" - powiedział rzecznik w rozmowie z PAP

Globalna awaria wpływa na lotniska nie tylko w Polsce

W piątek rano lotnisko Berlin-Brandenburg (BER) tymczasowo zawiesiło funkcjonowanie z powodu poważnych problemów technicznych. Rzeczniczka portu lotniczego przekazała stacji rbb, że żaden samolot nie startuje ani nie ląduje.

Poważne zakłócenia w funkcjonowaniu systemów usług publicznych zgłaszane są także m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Czechach, Hiszpanii. Problemy zgłosiły także władze Australii, gdzie w piątek sparaliżowane zostały media, banki i firmy telekomunikacyjne. Rzecznik MSW w Canberze przekazał, że źródło problemu wydaje się leżeć po stronie globalnej firmy CrowdStrike zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

- Obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie - poinformował w piątek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: lotnisko | awaria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »