Awarie, kryzys surowcowy i widmo blackoutu. Oszczędności uchronią nas przed niedoborem energii?

Ceny prądu od dłuższego czasu mocno rosną. Eksperci nie pozostawiają złudzeń - będzie jeszcze drożej. O oszczędnościach energii na dużą skalę myślą rządy, samorządy, firmy i zwykli ludzie. Pojawiają się pomysły ograniczenia w oświetlenia ulicznego czy limity temperatury w budynkach. Wszystko po to, by przetrwać kryzys energetyczny z możliwie najmniejszym uszczerbkiem.

Burmistrz Berlina Franziska Giffey opowiedziała się za wyłączeniem nocnego oświetlenia budynków użyteczności publicznej oraz budynków uchodzących za wizytówkę miasta. Również inne niemieckie miasta ograniczają oświetlenie uliczne i ustalają limity temperatur w budynkach użyteczności publicznej. Niemiecki rząd zaleca zaprzestanie ogrzewania pomieszczeń, w których ludzie nie spędzają dużo czasu, jak korytarze czy hale.

Francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher chce wprowadzić przepisy, które zobowiążą firmy do oszczędzania energii. I tak na przykład właściciele sklepów będą musieli wyłączać reklamy świetlne między godziną 1 a 6 rano, z wyjątkiem lokali znajdujących się na lotniskach i dworcach. Planowane są mandaty za pozostawianie otwartych drzwi sklepu przy włączonej klimatyzacji czy ogrzewaniu.

Reklama

Kontrola temperatury

Włochy chcą ograniczyć ogrzewanie zimą (do 19°C) i chłodzenie latem (do 27°C). Kroki w kierunku oszczędzania podjęła też m.in. Hiszpania. Przepisy nakazują utrzymywanie w obiektach użyteczności publicznej temperatur takich, jak we Włoszech. Konieczne będzie też wyposażenie budynków w automatycznie zamykające się drzwi chroniące budynek przed utratą ciepła/chłodu. Przepisy obowiązują od 10 sierpnia 2022 r. do 1 listopada 2023 r.

Obaw o dostępność energii zimą nie brakuje również w Polsce. Dużo będzie zależało od tego, czy zima będzie surowa, czy łagodna. Już teraz pojawiają się jednak problemy z dostawami węgla i niepewność dotycząca dostaw gazu. Do tego dochodzą ubytki mocy w największych krajowych elektrowniach na skutek awarii i wyłączeń. Jednak polski rząd nie planuje wprowadzania odgórnych regulacji zmniejszających zużycie prądu czy gazu. Samorządy przygotowują się natomiast na różne scenariusze.

Termomodenizacja i oświetlenie

Ceny prądu drastycznie wzrosły, nic dziwnego, że szukamy oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Premier Mateusz Morawiecki zachęcał Polaków, żeby ocieplali domy i uszczelniali drzwi i okna. Spory potencjał do oszczędzania energii elektrycznej daje poprawa efektowności systemów oświetleniowych i automatyzacja pewnych procesów za sprawą tych systemów.

Sporo do nadrobienia w tym zakresie mają szczególnie firmy przemysłowe i sieci handlowe. Pomocne jest efektywne zarządzanie oświetleniem, w tym np. ograniczanie mocy oświetlenia do 20-30 proc. w godzinach nocnych, podczas prac magazynowych.

Samorządy szukają rozwiązań

- Także samorządy widzą, że gra jest warta świeczki i coraz więcej z nich organizuje przetargi na modernizację oświetlenia miejskiego, które zredukowałoby w znacznym stopniu koszty związane z energią zużywaną na oświetlenie przestrzeni zewnętrznych nocą; oszczędności wahają się w granicach 30-40 proc. - mówi Paweł Boryś z firmy Trilux Polska oferującej rozwiązania oświetleniowe. Dodaje, że w przypadku oświetlenia ulic, poza zdalnym sterowaniem, które jest już standardem, dochodzi możliwość automatycznej regulacji natężenia światła w zależności od natężenia ruchu w obszarze danego systemu czy instalacji.

morb

 

 

 

 

  

 

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »