Reklama

Badanie na rynek: Coraz mniej czasu na złożenie wniosku

"Badanie na rynek", czyli podziałanie 3.2.1 POIR to najpopularniejszy i największy program wsparcia MŚP ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Trwa właśnie nabór wniosków do dwóch konkursów uruchomionych z początkiem sierpnia.

Reklama

Dotacja na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i uruchomienie produkcji w ramach programu "Badanie na rynek" skierowane do MŚP to nawet 20 mln zł wsparcia m.in. na zakup maszyn, urządzeń, budowę nowego zakładu czy koszty dodatkowych prac rozwojowych.

- "Badanie na rynek" jest adresowany do mikro-, małych i średnich firm, które przeprowadziły już prace badawczo-rozwojowe i mają do wdrożenia nowy lub znacząco ulepszony produkt. Właśnie na koszty wdrożenia PARP uruchomił konkurs "badanie na rynek" - mówi Interii Monika Karwat-Bury, starszy specjalista w PARP.

Konkursy podzielone są na etapy. Wnioski można składać do 28 lutego 2018 r. (od 1 września br.). Jeden, o alokacji 750 mln zł, kierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie całej Polski; drugi natomiast, o budżecie 400 mln zł - do MŚP, ale na projekty realizowane w jednym z 255 miast na terenie Polski, które wskazało Ministerstwo Rozwoju.

- Dodatkowych 400 mln zł przeznaczyliśmy dla przedsiębiorców gotowych inwestować w wybranych miastach średnich. Ich lista jest załącznikiem do dokumentacji konkursowej. Chcemy zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w miastach, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Stąd dodatkowy konkurs i dodatkowa pula pieniędzy - dodaje Karwat-Bury.

Po pieniądze do PARP

Przedsiębiorca, który chciałby wziąć udział w konkursie, ma jeszcze taką możliwość. Nawet pomimo tego, że czasu zostało już stosunkowo niewiele. - Podejmujemy się przygotowania wniosku do 30 dni przed zakończeniem naboru do danego konkursu. Czasu jest zatem jeszcze wystarczająco, by przygotować wymaganą dokumentację i złożyć wniosek - mówi Interii dr Marcin Nytko, prezes firmy NYTKO SA.

Warto pamiętać o kilku warunkach niezbędnych do uzyskania dofinansowania. Po pierwsze - na co wskazuje ekspert - rozpoczęcie projektu powinno nastąpić dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie, jego realizacja może trwać maksymalnie 30 miesięcy i zakończyć musi się najpóźniej do końca 2023 r. (czyli w ramach czasowych POIR - przyp. red.). Po drugie, projekt musi się także wpisywać w krajowe inteligentne specjalizacje.

- Po trzecie, projekt musi mieć potencjał rynkowy, co oznacza, że nie tylko jest konkurencyjny do rozwiązań już istniejących, ale stanowi także odpowiedź na zidentyfikowane potrzeby i wymagania odbiorców. Po czwarte, musi być innowacyjny przynajmniej na skalę krajową. Premiowane będą projekty o innowacyjności przekraczającej skalę kraju, z dużym potencjałem rozwojowym z punktu widzenia branży i rynku oraz projekty z zakresu wysokich i średnio-wysokich technologii lub zaawansowanych technologicznie i wiedzochłonnych usług - dodaje Nytko.

Program po zmianach

Ogłoszone w sierpniu konkursy przeszły wyraźny lifting w porównaniu do wcześniejszych edycji. Uproszczono zasady i obniżono wymagania stawiane przed ubiegającymi się o dofinansowanie podmiotami. Do 600 tys. zł zmniejszono m.in. wymagany poziom przychodów ze sprzedaży w pełnym roku obrotowym w okresie trzech lat przed złożeniem wniosku przez przedsiębiorcę.

Przedsiębiorcy mogą zyskać dodatkowe punkty za wskazanie w dofinansowaniu innowacji, które są już gotowe w momencie składania wniosku.

- Zakończone prace B+R to bardzo ważny warunek dofinansowania w ramach działania. Przedsiębiorca zanim złoży wniosek o dofinansowanie powinien przeprowadzić proces badawczy. Czy będzie to robić samodzielnie, czy zleci jakiejś jednostce zewnętrznej: uczelni, jednostce badawczej, bądź innej firmie - nie ma znaczenia. Istotne jest jednak, by proces badawczy był zamknięty, a przedsiębiorca dysponował gotowymi wynikami badań, z których jasno wynika, jakie udoskonalenia dany projekt będzie miał. Posiada zatem umowy, raporty, sprawozdania z badań. To jest dokumentacja, którą dołącza do wniosku o dofinansowanie i wykazuje, że na podstawie tych wyników chciałby usługę lub produkt wdrożyć i na nim zarabiać - tłumaczy Karwat-Bury.

Warto pamiętać, że PARP udostępnia dokładny spis wszystkich wymogów, które są brane pod uwagę przy analizie wniosków. Ta jest wielopoziomowa, a ocenie poddawane są kryteria zarówno formalne, jak i merytoryczne. Najwięcej punktów można otrzymać w kryteriach oceny merytorycznej: za przygotowanie projektu do realizacji, innowacyjność produktu i potencjał rynkowy produktu będącego efektem projektu. Minimalna liczba punktów by uzyskać finansowanie wynosi co najmniej 12.

- Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które spełnią wszystkie obligatoryjne kryteria formalne i merytoryczne oraz otrzymają najwyższą liczbę punktów na ocenie merytorycznej. Nie można zatem wskazać konkretnego typu projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie, tylko konieczne jest dokonanie oceny każdego pomysłu na projekt pod kątem spełnienia wszystkich wymogów i faktycznej możliwości pozyskania dofinansowania - dodaje ekspert.

mk

Dowiedz się więcej na temat: program wsparcia | badanie na rynek | rynek | badanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »