Reklama

Badanie PAS: Węgiel już dwukrotnie droższy na składach

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. ​ Badanie cen paliw stałych pokazuje drastyczny wzrost cen w handlu detalicznym. Sprawdzono ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. Od stycznia 2021 roku średnia cena węgla wzrosła o 101 proc., cena pelletu o 89 proc., a drewna kawałkowego o 74 proc.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Kontrola cen dotyczyła ceny typu orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności. W ostatnim tygodniu marca 2022 średnia cena węgla typu orzech kl. 1 to 1771 zł, natomiast średnia cena ekogroszku to 1980 zł. Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę. Podrożał również pellet, którego średnia cena (1736 zł) jest zbliżona do ceny węgla typu orzech.

W dużej część składów odczuwalny jest deficyt w zakresie dostaw, choć w większości punktów handlowych węgiel z reguły dostępny jest w ciągłej sprzedaży (szczególnie tam gdzie oferowany jest w cenach przekraczających 2000 zł/tonę).

Reklama

W części składów podkreśla się, że zapasy są na wyczerpaniu i brakuje perspektywy na dalsze dostawy. Można też wyróżnić, na razie stosunkowo niewielką liczbę składów, gdzie węgla brakuje. Zdarzają się sytuacje, że w oczekiwaniu na dostawę wśród klientów tworzone są listy kolejkowe.

W związku z drastycznymi wzrostami cen nośników energii Polski Alarm Smogowy ponownie wystosował apel do premiera Morawieckiego o intensywne działania rządu dla zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce.

"Niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej w naszym kraju jest ogromny. W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania polskich budynków można zmniejszyć ponad dwukrotnie - ograniczając zużycie węgla, gazu czy biomasy. Przełoży się to nie tylko na mniejsze zużycie wspomnianych nośników energetycznych, ale również na niższe rachunki za ogrzewanie." - czytamy w apelu PAS.

- Najtańszą, najczystszą i najbezpieczniejszą energią jest ta której nie zużyjemy, dlatego apelujemy do premiera Morawieckiego o intensywne działania na rzecz efektywności energetycznej, które nie tylko pozwolą rozwiązać problem smogu i ograniczą emisje gazów cieplarnianych, ale również zapewnią polskim gospodarstwom domowym dostęp do ciepła w przystępnej cenie - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Według PAS efektywność energetyczna powinna stać się głównym filarem Polityki Energetycznej Państwa. Obecnie rząd pracuje nad zmianami do tej polityki.

Apel do premiera Morawieckiego

Szanowny Panie Premierze

W związku z gwałtownym wzrostem cen nośników energii - gazu, węgla, drewna opałowego i innych rodzajów biomasy apelujemy do Pana Premiera o podjęcie zdecydowanych kroków w kierunku poprawy efektywności energetycznej w różnych sektorach gospodarki - budownictwie, transporcie, przemyśle. Niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej w naszym kraju jest ogromny.

W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania polskich budynków można zmniejszyć ponad dwukrotnie - ograniczając zużycie węgla, gazu czy biomasy. Przełoży się to nie tylko na mniejsze zużycie wspomnianych nośników energetycznych, ale również na niższe rachunki za ogrzewanie.

W czasie wysokiej inflacji i galopujących cen energii takie wsparcie dla gospodarstw domowych jest niezmiernie potrzebne. Niestety jak do tej pory efektywność energetyczna nigdy nie była priorytetem dla następujących po sobie rządów. Nie prowadzono spójnej i skoordynowanej polityki w tym obszarze, a podejmowane działania miały charakter incydentalny.

A przecież najlepszą energią jest ta, której nie zużyjemy. Uwolnienie potencjału efektywności energetycznej pozwoli Polsce nie tylko rozwiązać problem smogu i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, ale również budować będzie prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne. Jednocześnie wsparcie efektywności energetycznej jest warunkiem koniecznym, żeby zapewnić polskim gospodarstwom domowym dostęp do energii po przystępnych cenach.

Żeby to się stało efektywność energetyczna musi stać się głównym filarem zmienianej obecnie przez rząd Polityki Energetycznej Państwa. Jednocześnie pragniemy wyrazić wsparcie dla zaproponowanego przez Pana Premiera zakazu importu węglowodorów z Rosji. Karmienie agresywnego sąsiada pieniędzmi za sprzedaż surowców energetycznych nie powinno mieć miejsca. Mamy nadzieję, że nowa polityka energetyczna przyjmie ambitne cele w zakresie wzrostu efektywności energetycznej i że zostanie wyznaczony sprawny koordynator polityki rządu w tym obszarze.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »