Bakalie dopingiem dla młodych
Lekarze biją na alarm: zawały serca coraz częściej dotykają młodych Polaków. W opinii kardiologów ryzyko zawału dotyczy już ludzi ok. 30. roku życia. Główny wpływ na tak znaczne obniżenie średniej wieku osób narażonych na zawał ma przede wszystkim stres, tempo życia, wyczerpująca praca oraz nieodpowiednie żywienie.
Niewielu Polaków potencjalnie zagrożonych chorobami serca myśli o profilaktyce. Czas na refleksje nadchodzi najczęściej po pierwszych poważniejszych objawach. Schorzenia serca stają się problemem cywilizacyjnym szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich i centrach biznesowych. Eksperci podkreślają, że najczęstszą przyczyną zawałów jest wysoki poziom cholesterolu, stres oraz brak elementarnej wiedzy na temat profilaktyki oraz konieczności przeprowadzania okresowych badań.
Co zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem? Jak zmieniać szkodliwe nawyki? Najważniejsza jest chęć wprowadzenia do swojego codziennego życia elementów, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Prawdopodobnie niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie stresu oraz drastyczne zwolnienie tempa pracy, jednak osiągalne są pewne modyfikacje, które w połączeniu z innymi mogą okazać się złotym środkiem.
Zacznij od diety
Nieregularne i nieprzemyślane żywienie jest poważnym problemem większości młodych i zapracowanych mieszkańców wielkich miast na całym świecie. W sytuacji, gdy większość czasu spędzamy w pracy, konieczne jest wprowadzenie kilku prostych zmian do codziennego menu. Już w 2003 roku FDA (Food and Drug Administration) oficjalnie potwierdziła, że codzienne spożycie ok. 40 gramów migdałów (ok. 1/3 kubka) może obniżyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. W związku z tym zostały one na stałe wprowadzone do diety korzystnie wpływającej na obniżenie poziomu cholesterolu LDL ("zły cholesterol").
Pozytywny wpływ migdałów w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca potwierdzony został także przez American Heart Association. W jednym z badań grupa osób spożywających 30 gramów migdałów dziennie wykazała już po miesiącu obserwacji spadek cholesterolu LDL o 4,4 proc. w stosunku do grupy będącej na tej samej diecie z wyłączeniem migdałów.
Bakalie w codziennym menu
Na liście bakalii korzystnie działających w profilaktyce choroby niedokrwiennej, oprócz migdałów, znalazły się także orzechy laskowe, ziemne oraz orzechy włoskie. - Wpływ bakalii na zdrowie jest niebagatelny. Dostarczają organizmowi dużo wartościowych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, błonnika, witamin, a także składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, cynk, potas, fosfor i miedź. Konieczne jest wypracowanie w społeczeństwie nawyku oraz mody na orzechy oraz owoce suszone. Zamiast chipsów, batoników i ciastek, to właśnie bakalie powinny stać się podstawową przekąską w biurze i domu - powiedziała dr Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia. W Europie Zachodniej już widać pewne zmiany w nastawieniu społeczeństwa do bakalii. Orzechy, rodzynki i pozostałe suszone owoce nie są już wyłącznie dodatkami do ciast, a stają się popularnymi przekąskami obecnymi w wielu biurach, sklepach oraz mieszkaniach.
- Korzystający z przekąsek w biurze, w domu i podczas spotkań towarzyskich to niezwykle obiecujący segment odbiorców. Już teraz obserwujemy w Polsce stały, kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży bakalii także poza głównym okresem sprzedaży, przypadającym na święta. Cieszy również fakt, że nasze produkty mogą uchronić wiele młodych osób przed różnymi chorobami cywilizacyjnymi. Jak dowodzą badania, regularnie spożywane bakalie przeciwdziałają tego typu dolegliwościom, a przede wszystkim ograniczają ryzyko zawału serca - powiedział Leszek Wasowicz, prezes Helio S.A.