Balsam Jerozolimski znika z półek. Zakonnicy popełnili istotny błąd

Balsam Jerozolimski produkowany przez Bonifratrów okazał się produktem leczniczym, choć opakowanie i znajdująca się na nim informacja sugerowała, że jest to suplement diety. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zadecydował o wycofaniu ze sprzedaży zakonnego produktu uzasadniając, że "istnieje ryzyko spożycia produktu leczniczego zamiast suplementu diety".

To, wydawałoby się, kuriozalne ostrzeżenie (zazwyczaj to suplementy udają skuteczne leki, a nie odwrotnie) dotyczy "Balsamu Jerozolimskiego FORTE - suplement diety 200 ml". Producentem jest Prowincja Polska Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Bonifraterska 12, 00-213 Warszawa (aktualnie Boni Fratres Pharmaceutical Sp. z o.o., ul. Krakowska 50/4, 31-066 Kraków).

Fatalna pomyłka zakonników? To lek, a nie suplement diety

Wszystko wygląda na fatalną pomyłkę. GIS informuje, że "w wyniku potwierdzonego przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszenia stwierdzono wewnątrz opakowań produktu pn. "Balsam Jerozolimski FORTE" (suplement diety 200ml, nr partii: 220803, najlepiej spożyć przed końcem: 082024), butelki z płynem oznakowanym jako produkt leczniczy pn.: Antinervinum.

Reklama

"W związku z powyższym, w przypadku niezwrócenia uwagi na oznakowanie butelki zamieszczonej wewnątrz kartonika, istnieje ryzyko spożycia produktu leczniczego zamiast suplementu diety" - ostrzega GIS.

Partia Balsamu Jerozolimskiego Forte znika z półek

"Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o nieprawidłowości (06.10.2023) Boni Fratres Pharmaceutical Sp. z o.o., która aktualnie posiada status producenta Produktu, podjęła pilne działania mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz wycofanie ze sprzedaży wadliwej partii (220803), w celu jej weryfikacji oraz ewentualnej utylizacji" - informuje GIS. "Producent na każdym etapie postępowania współpracuje z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz odbiorcami" - dodają urzędnicy.

Oczywiście "w przedmiotowej sprawie zostało wszczęte postępowanie administracyjne przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie, mające na celu wycofanie z obrotu przedmiotowego produktu".

Co znalazło się w kartonikach z Balsamem Jerozolimskim? Antinervinum (również produkowany przez Bonifratrów) to lek uspakajający "w stanach nadpobudliwości nerwowej, stanach napięcia i niepokoju, okresowych trudnościach w zasypianiu".

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: suplementy diety | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »