Bank Anglii nie zaskoczył. Stopy procentowe nie drgnęły

Posiedzenie Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii nie przyniosło zaskoczeń - stop procentowe nie drgnęły - główna stopa wciąż pozostaje na poziomie 5,25 proc. Taki ruch był w pełni zgodny z oczekiwaniami ekonomistów.

Stopa referencyjna Banku Anglii pozostaje na poziomie 5,25 proc. Siedmiu członków Komitetu (MPC) głosowało za utrzymaniem stóp; dwóch za obniżeniem o 25 pkt. bazowych.

Obecny poziom stóp w Wlk. Brytanii jest najwyższy od 2008 roku. W komunikacie BoE czytamy, że polityka monetarna powinna pozostać restrykcyjna aż do sprowadzenia inflacji do celu (2 proc.).

Przypomnijmy: stopy procentowe Banku Anglii startowały w 2021 roku z poziomu 0,1 proc., a ich wzrost idealnie odzwierciedla postępowanie inflacji w ostatnich latach (wielu ekonomistów krytykowało nawet BoE za niezbyt rychliwe stawianie tamy rozlewającemu się wzrostowi cen towarów i usług).

Reklama

Bank podał że będą analizowane dane i na ich podstawie zostanie ocenione, czy ryzyko związane z utrzymywaniem się inflacji maleje. Na tej podstawie Bank będzie weryfikował, jak długo stopa bankowa powinna być utrzymywana na obecnym poziomie.

"W ramach sierpniowej rundy prognoz makro członkowie Komitetu rozważą wszystkie dostępne informacje i to, w jaki sposób wpływają one na ocenę, że ryzyko utrzymywania się inflacji ustępuje. Na tej podstawie Komitet będzie stale analizować, jak długo stopa procentowa powinna być utrzymywana na obecnym poziomie" - podano.

BoE pozostawił stopy bez zmian - Bank Szwajcarii niespodziewanie ściął stopy

- Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe o 25 pb. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 1,25 proc. Bank obniżył ją też na swoim poprzednim posiedzeniu z 1,75 proc. do 1,50 proc.

Analitycy oceniali, że w czwartek stopa procentowa SNB pozostanie na poziomie 1,50 proc.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bank Anglii | stopy procentowe | Anglia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »