Bank Anglii zadecydował o wysokości stóp procentowych

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii wzrosną o 50 punktów bazowych do 3,5 proc. - zadecydował w czwartek Komitet Polityki Monetarnej Banku Angli (BoE).

Na poprzednim posiedzeniu, które odbyło się w listopadzie, Komitet Polityki Monetarnej podniósł główną stopę procentową z 2,25 proc. do 3 proc. Tym samym znalazła się ona na najwyższym poziomie od naznaczonego kryzysem finansowym 2008 roku.

Bank Anglii ostrzegł, że recesja, w której już jest brytyjska gospodarka, może być "najdłuższą od kiedy prowadzone są statystyki".

Przyczyną rozpoczętej w grudniu 2021 roku serii podwyżek stóp procentowych jest inflacja, która utrzymuje się w Wielkiej Brytanii na najwyższych poziomach od 40 lat.

Brytyjska gospodarka wpadła w kłopoty, a minister finansów Jeremy Hunt zapowiedział w listopadzie podwyżki podatków i spowolnienie wzrostu wydatków publicznych. To brytyjski plan stabilizacji finansów publicznych. 

Reklama

- Najbliższe dwa lata będą trudne - zapowiedział.

Wielka Brytania. Inflacja konsumencka wciąż powyżej 10 proc. w skali roku

W Wielkiej Brytanii inflacja konsumencka (CPI) w listopadzie wyniosła 10,7 proc. rok do roku. To mniej niż w październiku (11,1 proc.).

Jak wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS), płace w Wielkiej Brytanii rosną najszybciej od początku XXI wieku, ale nadal znacząco poniżej inflacji. Oznacza to, że realne dochody spadają. 

W trzecim kwartale tego roku podstawowe pensje (bez premii) były o 5,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak inflacja konsumencka trwale przekroczyła 10 proc.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »