Reklama

Bank Światowy ostrzega: Gospodarka na rozdrożu

Polityka handlowa Donalda Trumpa szkodzi globalnej gospodarce - alarmuje Bank Światowy. Obroty handlowe spadają.

Bank Światowy ma coraz większe obawy o stan globalnej gospodarki. Powód to przeciągające się konflikty handlowe między Stanami Zjednoczonymi a różnymi regionami gospodarczymi świata. Nowy prezes Banku David Malpass powiedział, że należy spodziewać się wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu. Bank zredukował swoją prognozę tegorocznego wzrostu do 2,6 procent. W przyszłym roku prognoza przewiduje 2,7 procent.

- Duży wzrost gospodarczy jest istotny dla zmniejszania poziomu biedy i poprawy warunków życia - powiedział Malpass. Zwrócił jednak uwagę na kilka czynników ryzyka, przede wszystkim na międzynarodowe konflikty handlowe. - Na 20 procent ocenia się szanse, że w przyszłym roku światowy wzrost będzie o cały punkt procentowy niższy niż prognozowaliśmy - powiedział dyrektor grupy prognoz Banku Światowego Ayhan Kose. Stałoby się tak, gdyby duża część światowego handlu została obłożona wysokimi cłami. - Światowa gospodarka jest na rozdrożu - podkreślił Kose.

Reklama

Bez paniki, ale czuć strach

Gospodarki Stanów Zjednoczonych i Chin stanowią jedną trzecią światowego PKB. Utrzymujące się przez dłuższy okres spory między tymi dwiema największymi światowymi gospodarkami mają poważne konsekwencje. Jeszcze w 2018 roku wzrost globalny wyniósł 4,1 procent. Na ten rok Bank Światowy prognozuje 2,6 proc. - o jeden pkt. mniej niż jeszcze w styczniu. Byłby to najsłabszy wynik od czasu kryzysu finansowego.

- To dobry moment, aby politycy zaczęli działać i to pilnie - mówi Kose. Jak dodał, nie panuje jeszcze panika, ale czuć coraz większy strach. Poza sporami o politykę handlową problemem pozostaje też zbyt wysokie zadłużenie. Zdaniem Malpassa wysokie zadłużenie zamyka wielu krajom drogę do poprawy sytuacji gospodarczej.

(DPA/szym), Redakcja Polska Deutsche Welle

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »