Bariery w biznesie. Co najbardziej przeszkadza polskim przedsiębiorcom?

Coraz więcej wskaźników świadczy o tym, że polska gospodarka w najbliższych miesiącach ma szansę wejścia na ścieżkę wzrostu. Nadal jednak przedsiębiorcy napotykają na bariery prowadzenia biznesu, chociaż uciążliwość niektórych nie jest już tak silna jak rok temu - wylicza je Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

  • Z danych wynika, że Polska gospodarka ma szanse na wzrost
  • 66 proc. przedsiębiorców narzeka na niepewność sytuacji gospodarczej
  • 62 proc. firm za problem uznaje ceny energii
  • 66 proc. przedsiębiorców przeszkadzają wysokie koszty pracy
  • Połowa firm ma problemy z brakiem pracowników

Polska gospodarka ma szanse na wzrost

Coraz więcej wskaźników gospodarczych świadczy o tym, że polska gospodarka w najbliższych miesiącach ma szansę wejść na ścieżkę wzrostu. Listopadowy Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) osiągnął poziom 103,9, co świadczy o przewadze optymizmu wśród polskich przedsiębiorców. GUS z kolei podaje, że w październiku sprzedaż detaliczna wzrosła u nas o 2,8 proc. r/r. Nadal jednak przedsiębiorcy napotykają bariery, chociaż uciążliwość niektórych nie jest już tak silna jak rok temu. 

Reklama

Bariera nr 1: niepewność

Niepewność sytuacji gospodarczej jest barierą najsilniej utrudniającą działanie firm, choć jej uciążliwość systematycznie słabnie. Firmy skarżyły się na nią szczególnie w II połowie ub.r. (ponad 80 proc. wskazywało na silną lub bardzo silną uciążliwość tej bariery). Odsetek przedsiębiorców, którzy uznają tę barierę za uciążliwą jednak spada i dziś wynosi 66 proc. (spadek o 6 pkt. proc. r/r)

Bariera nr 2: ceny energii

Rosnące ceny energii były barierą szczególnie silnie odczuwaną przez firmy w ub.r. Był to efekt wzrostu cen surowców i energii, które rosły po pandemii i znacząco przyspieszyły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym roku odsetek firm wskazujących na rosnące ceny energii był mniejszy niż rok wcześniej (spadek o 9 pkt. proc.), jednak wciąż 62 proc. przedsiębiorców narzeka na uciążliwość tej bariery. Ceny energii utrudniają działalność szczególnie dużym firmom produkcyjnym i usługowym, chociaż i tu odsetek narzekających spada. To wynik poczynionych przez te firmy inwestycji w technologie oszczędzania energii.

Bariera nr 3: koszt pracy

Barierą, która w tym roku jest bardziej uciążliwa niż wcześniej są rosnące koszty pracownicze. Ma to związek z wysoką inflacją oraz podwyżkami płacy minimalnej. Warto zauważyć, że w listopadowym pomiarze udział firm wskazujących na dużą lub bardzo dużą uciążliwość kosztów pracowniczych zmalał m/m o 4 pkt. proc. i osiągnął 66 proc., co jest zbliżonym poziomem do odnotowanego w listopadzie poprzedniego roku. Uciążliwość kosztów pracowniczych odczuwają zwłaszcza małe firmy budowlane i transportowe. 

Bariera nr 4: brak pracowników

Niedostępność pracowników to bariera, na którą wskazuje około połowa badanych firm, zarówno w 2022 r., jak i obecnie - dziś mówią o niej zwłaszcza przedstawiciele branży budowlanej (59 proc.) oraz TSL (52 proc.). Od lat te branże korzystają z ukraińskich pracowników, dlatego właśnie one najbardziej odczuwają ich brak. Natomiast w handlu, w usługach oraz w branży produkcyjnej mniej niż połowa firm wskazuje obecnie na niedostępność pracowników. Ma to związek z zatrudnianiem w tych sektorach uchodźczyń z Ukrainy.

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »