Będą bariery na import cementu

Po ośmiu miesiącach spada sprzedaż cementu. Z pomocą śpieszy resort gospodarki.

Po ośmiu miesiącach spada sprzedaż cementu. Z pomocą śpieszy resort gospodarki.

Nie widać ożywienia w budownictwie - kole zamachowym gospodarki. Taką opinię wydała branża cementowa i nie jest ona, niestety, bezpodstawna. Producenci liczyli na to, że koniec 2003 r. będzie okresem hossy na rynku. Tymczasem sprzedaż po ośmiu miesiącach tego roku spadła o 6,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2002 r.

Nadal w dół

Wrześniowa sprzedaż ukształtuje się najwyżej na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. Cały rok zakończy się zużyciem sięgającym 10,6-10,8 mln ton. To oznacza, że wróciliśmy do poziomu konsumpcji z 1995 r. Gdyby sprawdziły się dawne prognozy, powinno to być nawet 14-15 mln ton - mówi Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement, wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapna.

Reklama

Powodem mniejszego zużycia cementu jest nie tylko mniejszy popyt na krajowym rynku, ale także narastający lawinowo import z Białorusi. Po sześciu miesiącach 2003 r. wyniósł on już 350 tys. ton, podczas gdy przez cały 2002 r. sprowadzono do Polski 465 tys. ton.

W najbliższych dniach spodziewamy się decyzji resortu gospodarki w sprawie ograniczenia importu białoruskiego cementu - twierdzi Andrzej Balcerek.

Resort gospodarki już zdecydował o tym, że import białoruskiego cementu będzie zahamowany. Jeszcze w tym miesiącu wprowadzimy uregulowania, które zatrzymają napływ cementu z Białorusi na poziomie ubiegłorocznym, czyli 465 tys. ton - mówi Wiesław Karsz, dyrektor Departamentu Postępowań Ochronnych Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.Ta wielkość raczej nie usatysfakcjonuje producentów cementu. Aby import nam nie zagrażał, powinien wynieść maksymalnie 200-250 tys. ton cementu rocznie - twierdzi Andrzej Balcerek.

Rozpychanie łokciami

Producenci cementu próbują radzić sobie na kurczącym się rynku przede wszystkim ograniczając koszty, ale nie tylko. Zaostrza się walka o rynek.Z roku na rok spadają ceny cementu, ale nie można jeszcze mówić o wojnie cenowej. Sytuacja jednak jest na tyle trudna, iż niewykluczone, że będzie następowało wyłączanie kolejnych pieców i młynów w cementowniach - mówi Andrzej Balcerek.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: import | bariery | resort | resort gospodarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »