Będą kolejne zmiany w regule wydatkowej. Trwają prace w resorcie finansów
- Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnymi zmianami reguły wydatkowej - poinformował główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. To swoisty "bezpiecznik", który ma na celu stabilizację wydatków państwa.
- Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnymi zmianami reguły wydatkowej, ponieważ jej obecny kształt nie przystaje do zmieniającej się rzeczywistości - poinformował w trakcie wtorkowego webinaru główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.
- Z dzisiejszej perspektywy widzimy, że reguła wydatkowa w obecnej formule w zasadzie na przyszły rok wymuszałaby bardzo silną konsolidację, wręcz osiągniecie nadwyżki, więc można w tym momencie powiedzieć, że rozpoczęliśmy prace zastanawiania się, w jaki sposób regułę wydatkową zmienić. W zasadzie jeśli spojrzy się na to, co MF robił przez ostatnie 2-3 lata - to było stałe dostosowywanie SRW (Stabilizująca Reguła Wydatkowa) do zmieniającej się rzeczywistości. Ona do niej nie dostawała i trzeba było pewne korekty wprowadzać - powiedział Czernicki.
- W tle jest dyskusja o regułach na płaszczyźnie UE. Rok temu zakładaliśmy, że propozycje UE pojawią się wcześniej i że prawdopodobnie docelowo regułę trzeba będzie zmienić i dopasować do nowych reguł fiskalnych. Wydaje się, że obecnie dyskusja na płaszczyźnie UE się przedłuża i prawdopodobnie w przyszłych latach, w przyszłym roku będziemy musieli kierować się regułami UE, które były dotychczas. Pewne jest to, że reguła w formie takiej, jak jest obecnie, wiąże nam ręce fiskalnie, jest dużo bardziej ostra i wymaga większej konsolidacji fiskalnej niż wynika to z faktów. Koncepcyjnie pracujemy nad tym, co zrobić w kwestii reguły w perspektywie chociażby roku 2024 r. - dodał.
Już w ubiegłym roku rządzący przekonywali, że z reguły wydatkowej należy wyłączyć m.in. wydatki związane ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym, finansowaniem wydatków na obronność, czy wsparciem emerytów w związku z rosnącą inflacją.
Właśnie pod koniec ub.r. prezydent podpisał ustawę, która zakłada wyłączenie części wydatków, nakierowanych na przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu oraz finansowanie sił zbrojnych w roku 2022 spod stabilizującej reguły wydatkowej (SRW). Ta nowelizacja dała możliwość zwiększenia wydatków o ok. 30 mld zł.
Najważniejsza zmiana (która "luzuje" dyscyplinę wydatków państwa) polega na zastąpieniu w konstrukcji stabilizującej reguły wydatkowej wskaźnika średniookresowego celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (ten jest w warunkach presji inflacyjnej o wiele wyższy).
***