Będą zmiany w użytkowaniu wieczystym. Firmy będą mogły przejąć grunty na własność

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać na własność grunty, które mają w użytkowaniu wieczystym. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy przyjęty przez rząd na posiedzeniu 29 marca.

Nowe możliwości związane z użytkowaniem wieczystym dla firm zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i minister rozwoju Waldemar Buda na wspólnej konferencji po posiedzeniu rządu.

- Dzisiaj dyskutowaliśmy o nowych, bardzo dobrych rozwiązaniach dla firm. Pierwszym z nich będzie kontynuacja reformy dotyczącej użytkowania wieczystego. Parę lat temu wprowadziliśmy zasady, w myśl których osoby prywatne mogły wykupić użytkowanie wieczyste na korzystnych zasadach. Teraz umożliwimy to również firmom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą i spółdzielniom mieszkaniowym - mówił szef rządu. 

Reklama

Jak wskazał premier nowe przepisy będą dotyczyć nawet 450 tys. podmiotów w Polsce.

Zmiany dla firm

Projekt zmian zakłada umożliwienie przedsiębiorcom i spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie na pełną własność gruntów, które posiadają w użytkowaniu wieczystym. Do tej pory taką możliwość miały jedynie osoby prywatne.

- Nabycie gruntu przez jego użytkownika nie będzie obowiązkowe i będzie w pełni zależało od jego decyzji - zapewnił premier. 

Jak wskazywali przedstawiciele rządu, ustawa wprowadza także nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. 

- Pozwoli on wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis - zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zgodnie z projektem nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył: 

  • przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza); 
  • osób fizycznych np. właścicieli garaży; spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe); 
  • mieszkańców osiedli - np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.

Użytkowanie wieczyste idzie w odstawkę

- Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym - mówił Waldemar Buda.

Szef resortu rozwoju i technologii wskazał, że nowe przepisy wyeliminują "obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa".

Przedstawiciele rządu wskazywali, że przedsiębiorcy zgłaszali także inne problemy z użytkowaniem wieczystym. Brak możliwości przejęcia gruntu miał być utrudnieniem przy decydowaniu się na nowe inwestycje. Chodzi o pewność własności użytkowania gruntu i spójność z prawem nieruchomości w UE.

- Zwiększamy szanse na większe inwestycje w Polsce - wskazywał premier, mówiąc o proponowanej reformie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier: Ograniczymy napływ ukraińskiego zboża

Obowiązek sprzedaży gruntu

Nowy projekt zakłada, że użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego będzie mógł wystąpić z "żądaniem sprzedaży" do odpowiedniego organu publicznego, który jest jego właścicielem. W takim wypadku organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy. 

Żądanie sprzedaży będzie można wystosować przez rok od wejścia ustawy w życie.

- Organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy - zaznaczył Waldemar Buda. Wyjątek ma dotyczyć przede wszystkim gruntów niezabudowanych bądź zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. 

W takich przypadkach grunt będzie można kupić za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat - tłumaczył Buda.

Takiego żądania nie będzie też można wystosować w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa a powierzonych Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym, parkom narodowym czy Wodom Polskim oraz w przypadku gruntów na terenie portów i przystani morskich.

Jeśli chodzi o model odpłatności, cena wykupu przy jednorazowej wpłacie ma wynieść 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, a cena za grunt docelowo to równowartość 6 proc., 20 proc., 40 proc., 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu - podano.

Projekt przewiduje też też możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat. Wtedy cena ma wynieść 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej.

"Samorządy będą mogły przyjąć te same zasady odpłatności lub określić je samodzielnie" - zaznaczono. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »