Będzie korekta w systemie ETS? Dodatkowe prawa do bezpłatnej emisji CO2
Ciepłownictwo systemowe będzie mogło uzyskać dodatkowe bezpłatne prawa do emisji CO2. Państwa UE są zgodne, że takie uprawnienia można przyznać firmom, które rozpoczynają inwestycje służące dekarbonizacji wytwarzania ciepła. Na przyznanie dodatkowych emisji nalegała Polska.
Państwa UE przyjęły projekt zmian rozporządzenia, zgodnie z którym ciepłownictwo może uzyskać dodatkowe 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji - podał w piątek resort klimatu i środowiska. Dodał, że bezpłatną pulę uprawnień otrzymają te firmy, które rozpoczną inwestycje w celu dekarbonizacji.
"Państwa członkowskie przyjęły projekt zmian rozporządzenia z postulowanymi przez Polskę rozwiązaniami z zakresie przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa. Zgodnie z nowym projektem ciepłownictwo systemowe może na korzystnych warunkach uzyskać dodatkowe 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji zgodnie z Dyrektywą EU ETS. Decyzja została podjęta 6 marca 2025 r. na posiedzeniu Komitetu ds. Zmian Klimatu" - napisał resort klimatu i środowiska.
Dodał, że dzięki tym rozwiązaniom, firmy ciepłownicze będą mogły skorzystać z dodatkowych 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji, w efekcie czego będą mogły zmniejszyć koszty i więcej środków przeznaczyć na inwestowanie w bardziej ekologiczne technologie.
Ministerstwo przypomniało, że ponad 15 mln Polaków mieszka w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych. Dodano, że Polska pod względem sprzedaży ciepła systemowego znajduje się na pierwszym miejscu w Europie. "Polska była inicjatorem wprowadzenia zmian i od samego początku dążyła do wypracowania najkorzystniejszych warunków dla tego sektora w Radzie Unii Europejskiej" - napisano.
Cytowana w komunikacie szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska wskazała, że uzyskane korzystne warunki wsparcia ciepłownictwa oznaczają niższe rachunki za ciepło w domu i ciepłą wodę.