Będzie łatwiej o niemieckie obywatelstwo. "Liczba wniosków o naturalizację znacznie wzrośnie"
27 czerwca w Niemczech wchodzą w życie mniej rygorystyczne przepisy w nadawaniu niemieckiego obywatelstwa. Nowa ustawa zakłada m.in. skrócenie czasu, po jakim można się będzie starać o niemiecki paszport, a w przypadku obywateli państw spoza UE, także wprowadza możliwość zachowania podwójnego obywatelstwa.
Zgodnie z wciąż obowiązującym prawem, chętni do przyjęcia niemieckiego obywatelstwa musieli mieszkać w Niemczech przez co najmniej osiem lat i móc to udokumentować. Dla osób dobrze zintegrowanych czas ten mógł ulec skróceniu. O niemieckie obywatelstwo nie mogły ubiegać się osoby, które otrzymały tzw. pobyt tolerowany, ponieważ ich wniosek o azyl został odrzucony.
Nowa ustawa zakłada, że okres legalnego pobytu wymagany do naturalizacji został skrócony do pięciu lat. Może być nawet krótszy, o ile osoba ubiegająca się o niemiecki paszport będzie dobrze zintegrowana. W przypadku szczególnych osiągnięć integracyjnych, np. dobrej znajomości języka, dobrych wyników w szkole czy udzielania się w wolontariacie, okres pobytu potrzebny do naturalizacji będzie wynosił trzy lata. Nadal wymagana będzie znajomość języka niemieckiego na poziomie B1 oraz test naturalizacyjny, który składa się z 33 pytań.
Nowa wersja ustawy stanowi, że każda osoba ubiegająca się o obywatelstwo niemieckie musi być w stanie utrzymać siebie i członków rodziny pozostających na jej utrzymaniu. Dzieje się tak w przypadku, gdy jest zatrudniona na pełen etat i przepracowała co najmniej 20 miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Doprecyzowano też zasadę wierności konstytucji. Na naturalizację nie mogą liczyć osoby reprezentujące „postawy antysemickie, rasistowskie, wrogie seksualnie lub płciowo oraz nieludzkie zachowanie”.
Urzędy zajmujące się rozpatrywaniem wniosków o niemieckie obywatelstwo oczekują wzrostu liczby zainteresowanych. Informują, że już teraz, zanim ustawa weszła w życie, codziennie otrzymują zapytania w tej sprawie. Aby móc rozpatrzyć wnioski, w urzędach migracyjnych zwiększono liczbę pracowników. Trwa też cyfryzacja procesu. - Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o obywatelstwie, spodziewamy się, że liczba wniosków o naturalizację znacznie wzrośnie – mówi cytowana przez wiwo.de Annette Kindel, szefowa Urzędu Migracyjnego w Hamburgu. W 2023 r. niemieckie obywatelstwo otrzymało tam 7,5 tysiąca osób.
Za naturalizację pobierana jest stała opłata. Dla osoby fizycznej wynosi ona 255 euro. Tyle samo będzie wynosiła po wejściu nowego prawa. W przypadku nieletnich członków rodziny, czyli tych, którzy nie ukończyli 16. roku życia, koszty wynoszą 51 euro od osoby.