Będzie zwrot opłat bankowych. Ustawa już uchwalona

Banki będą zwracać klientom dodatkowe opłaty za czas oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Sejm przegłosował ustawę, a wcześniej Senat poszerzył krąg uprawnionych i ostatecznie obejmie ona nie tylko umowy zawarte po jej wejściu w życie, ale także tych, którzy już podpisali umowę, ale jeszcze czekają na wpis.

O przegłosowaniu ustawy przez Sejm poinformował na Twitterze Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Chodzi o opłaty, jakie banki pobierają od kredytobiorców do czasu uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W ostatnich kilku latach był to ogromny problem, ponieważ czas oczekiwania wydłużył się, zwłaszcza w dużych miastach, z kilku tygodni nawet do kilkunastu miesięcy. W tym czasie banki pobierają dodatkowe opłaty z tytułu podwyższonego ryzyka w związku z tym, że nie mają dostatecznego zabezpieczenia kredytu. Zazwyczaj w tym okresie podwyższają marżę o 0,5-2,5 pkt proc. Im dłużej posiadacz kredytu czeka na wpis, tym wyższe łączne koszty ponosi z tego tytułu.

Reklama

Przyczyną długiego oczekiwania były zatory w sądach wieczysto-księgowych. Problem był wielokrotnie sygnalizowany, a Polski Związek Firm Deweloperskich zawiadomił w końcu w tej sprawie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku lipca do Sejmu wpłynął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zakładający zwrot opłat bankowych po uzyskaniu wpisu. Ustawa łagodzi więc niektóre skutki wydłużonego oczekiwania na wpis.  

W środę podawaliśmy w Interia Biznes, że Senat poszerzył krąg uprawnionych. Sejmowa wersja zakładała, że zwrot obejmowałby umowy zawarte po wejściu w życie ustawy, ale ostatecznie zaakceptowana została poprawka senacka i obejmie on także osoby, które już mają podpisaną umowę z bankiem, ale oczekują na wpis do księgi wieczystej. Po jego uzyskaniu banki będą miały 60 dni na zwrot. Dziś Sejm ostatecznie przegłosował ustawę.

Główny problem, czyli likwidacja zatorów w sądach wieczysto-księgowych, ma być rozwiązany w osobnej ustawie. Zgodnie z zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem uprawnienia do dokonywania wpisów (na pewnych warunkach) mają otrzymać notariusze.

Monika Krześniak-Sajewicz

 

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | kredyty mieszkaniowe | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »