Będziemy aktualizować założenia do budżetu na 2023 r. - minister finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, że "przy założeniach do budżetu na 2023 r. bazujemy na danych z kwietniowej aktualizacji programu konwergencji, ale już widzimy, że będziemy te dane aktualizować.

- Przy założeniach do budżetu na 2023 r. bazujemy na danych z kwietniowej aktualizacji programu konwergencji, ale już widzimy, że będziemy te dane aktualizować. Nie będziemy robić tego w oparciu o prognozy jednej instytucji, czyli NBP. Dzisiaj ukazała się prognoza Komisji Europejskiej, tam są inne wartości (...). Będziemy czekać na prognozy innych ważnych instytucji, w tym MFW, i będziemy w oparciu o nie aktualizować nasze prognozy. Przedstawimy je na początku sierpnia - zapowiedziała w czwartek w Polsat News minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Inflacja miała być niższa

Według ogłoszonych w czerwcu założeń do budżetu na 2023 r., inflacja w 2022 r. miała wynieść średnio 9,1 proc., a w przyszłym roku obniżyć się do 7,8 proc. Z kolei według opublikowanych w czwartek prognoz Komisji Europejskiej inflacja w bieżącym roku wyniesie 12,2 proc., a w 2023 r. 9 proc. Jak zwróciła uwagę minister finansów, te dane są inne niż opublikowane przez NBP.

- Będziemy się przyglądać i aktualizować prognozy Ministerstwa Finansów. Ale trzeba liczyć, że odczyty inflacji będą nieco wyższe, a wzrost PKB nieco spowolni - powiedziała Rzeczkowska.

Reklama

Nie uwzględniono KPO

Według centralnej ścieżki inflacji w opublikowanej w tym tygodniu lipcowej projekcji NBP, wskaźnik wzrostu cen w 2022 r. ma wynieść 14,2 proc. a w 2023 - 12,3 proc.

Minister finansów powiedziała także, że w założeniach do projektu budżetu na 2023 r. nie uwzględniono Krajowego Programu Odbudowy.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

- Nie mogliśmy ich uwzględnić, ponieważ KPO zostało zatwierdzone w czerwcu na radzie Ecofin. Natomiast w ustawie budżetowej, którą będziemy przedstawiać w oparciu o aktualną sytuację, będziemy te środki uwzględniać w budżecie - wyjaśniła Rzeczkowska.

Co z waloryzacją płac?

Dodała, że rząd pracuje nad podniesieniem wskaźnika waloryzacji płac w sferze budżetowej, który według założeń wynosił 7,8 proc. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: budżet Sejm | inflacja w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »