Bez wniosku nie będzie 500 plus w 2023 roku. Trzy miesiące na deklarację
Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus. Jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia, masz trzy miesiące na złożenie niezbędnych dokumentów. Nowy okres wypłaty 500 plus będzie obowiązywać od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku.
- Żeby zachować ciągłość świadczeń i otrzymywać wypłaty 500 plus od czerwca, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 2023 roku.
- Składający dokumenty w maju pierwsze pieniądze, z wyrównaniem za czerwiec, dostaną do 31 lipca. Ci, którzy zamierzają ubiegać się o 500 plus w czerwcu, na rozpatrzenie wniosku i pierwsze świadczenie (z wyrównaniem) będą musieli poczekać do końca sierpnia.
- Jeśli dokumenty o 500 plus zostaną złożone po 30 czerwca 2023 r., wtedy wyrównania nie będzie. Rodzice dostaną pieniądze od miesiąca, w którym złożyli wniosek.
Wnioski o 500 plus przyjmuje i rozpatruje ZUS. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mają do wyboru cztery możliwości.
- Pierwszym sposobem wnioskowania o 500 plus jest platforma PUE ZUS. Tam też można znaleźć wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi.
- Rodzice mogą też złożyć dokumenty za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji.
- Trzecim sposobem jest Emp@tia - portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
- Czwarta opcja to bezpłatna aplikacja mZUS. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+ i można go wysłać z tabletu lub telefonu. Jeśli rodzic lub opiekun składał już dokumenty i otrzymał świadczenie, to może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres rozliczeniowy. Zostanie on automatycznie uzupełniony o wcześniejsze dane. Podobnie w przypadku PUE ZUS - jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w kreatorze wniosku można automatycznie pobrać ich dane.
Od 2023 roku przyznanie przez ZUS świadczenia 500 plus nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej. Zostanie ona wysłana drogą elektroniczną - do skrzynki odbiorczej na profilu PUE ZUS. Znajdą ją tam wszyscy zainteresowani, również ci, którzy złożyli wnioski przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Na podstawie danych podanych we wniosku, ZUS automatycznie założy każdemu profil na PUE.
Świadczenie 500 plus przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło 18 lat, niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców i opiekunów. Mogą się o nie starać również zamieszkali w Polsce obywatele UE oraz pozostali cudzoziemcy. Muszą do wniosku dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu i prawo do dostępu do rynku pracy.
Świadczenie 500 plus przysługuje również mieszkańcom Ukrainy, którzy uzyskali legalny pobyt na podstawie ustawy o pomocy obywatelom tego kraju w związku z konfliktem zbrojnym.
Wniosek o 500 plus powinni złożyć na przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o świadczenie tak samo jak Polacy: poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Program Rodzina 500 Plus jest wypłacany od 2016 roku. Miesięcznie pomoc trafia do blisko 7 mln dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że od początku istnienia programu do polskich rodzin trafiło ponad 220 mld zł.
Ewa Wysocka