Bez wniosku nie będzie 500 plus w 2023 roku. Trzy miesiące na deklarację

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus. Jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia, masz trzy miesiące na złożenie niezbędnych dokumentów. Nowy okres wypłaty 500 plus będzie obowiązywać od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku.

  • Żeby zachować ciągłość świadczeń i otrzymywać wypłaty 500 plus od czerwca, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 2023 roku. 
  • Składający dokumenty w maju pierwsze pieniądze, z wyrównaniem za czerwiec, dostaną do 31 lipca. Ci, którzy zamierzają ubiegać się o 500 plus w czerwcu, na rozpatrzenie wniosku i pierwsze świadczenie (z wyrównaniem) będą musieli poczekać do końca sierpnia.
  • Jeśli dokumenty o 500 plus zostaną złożone po 30 czerwca 2023 r., wtedy wyrównania nie będzie. Rodzice dostaną pieniądze od miesiąca, w którym złożyli wniosek. 

Reklama

Jak złożyć wniosek o 500 plus w 2023 roku?

Wnioski o 500 plus przyjmuje i rozpatruje ZUS. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mają do wyboru cztery możliwości. 

  • Pierwszym sposobem wnioskowania o 500 plus jest platforma PUE ZUS. Tam też można znaleźć wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi.
  • Rodzice mogą też złożyć dokumenty za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji. 
  • Trzecim sposobem jest Emp@tia - portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
  • Czwarta opcja to bezpłatna aplikacja mZUS. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+ i można go wysłać z tabletu lub telefonu. Jeśli rodzic lub opiekun składał już dokumenty i otrzymał świadczenie, to może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres rozliczeniowy. Zostanie on automatycznie uzupełniony o wcześniejsze dane. Podobnie w przypadku PUE ZUS - jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w kreatorze wniosku można automatycznie pobrać ich dane. 

Dla kogo jest świadczenie 500 plus?

Od 2023 roku przyznanie przez ZUS świadczenia 500 plus nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej. Zostanie ona wysłana drogą elektroniczną - do skrzynki odbiorczej na profilu PUE ZUS. Znajdą ją tam wszyscy zainteresowani, również ci, którzy złożyli wnioski przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. 

Na podstawie danych podanych we wniosku, ZUS automatycznie założy każdemu profil na PUE.

Świadczenie 500 plus przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło 18 lat, niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców i opiekunów. Mogą się o nie starać również zamieszkali w Polsce obywatele UE oraz pozostali cudzoziemcy. Muszą do wniosku dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu i prawo do dostępu do rynku pracy. 

500 plus również dla cudzoziemców

Świadczenie 500 plus przysługuje również mieszkańcom Ukrainy, którzy uzyskali legalny pobyt na podstawie ustawy o pomocy obywatelom tego kraju w związku z konfliktem zbrojnym.

Wniosek o 500 plus powinni złożyć na przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o świadczenie tak samo jak Polacy: poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. 

Program Rodzina 500 Plus jest wypłacany od 2016 roku. Miesięcznie pomoc trafia do blisko 7 mln dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że od początku istnienia programu do polskich rodzin trafiło ponad 220 mld zł. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | pomoc | rodzina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »