Bezpłatny dentysta dla dziecka. Jakie zabiegi można wykonać na NFZ?

Każdy rodzic wie, jak ważne jest dbanie o zdrowie zębów swojego dziecka. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wiele świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia jest w Polsce finansowanych przez NFZ. Sprawdź, jakie zabiegi u dentysty można wykonać bez dodatkowych opłat.

Profilaktyka i wczesna diagnoza

Regularne monitorowanie stanu zębów dziecka nie tylko może oszczędzić nieprzyjemnego leczenia, ale w niektórych przypadkach również wysokich wydatków..

Warto korzystać z finansowanych przez NFZ przeglądów stomatologicznych, które pozwalają na wczesne wykrycie problemów oraz szybkie podjęcie leczenia. Rodzice powinni pamiętać o terminach badań okresowych, które odbywają się w 6., 9. i 12. miesiącu życia dziecka, a następnie w wieku 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 16 oraz 19 lat.

Regularne wizyty u dentysty są też dobrym sposobem na oswojenie dziecka z wizytami u stomatologa, co, w razie konieczności leczenia, może znacznie zmniejszyć stres.

Reklama

Lakowanie i lakierowanie - ochrona zębów przed próchnicą

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów profilaktycznych u dzieci jest lakowanie, czyli zabezpieczanie szczelin w zębach trzonowych przed próchnicą. NFZ finansuje lakowanie pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8. roku życia, a drugich trzonowców stałych raz do 14. roku życia.

Oprócz tego, przez NFZ jest pokrywane również lakierowanie zębów. Zabieg na zębach stałych można wykonać raz na kwartał.

Leczenie wad rozwojowych i chorób zębów mlecznych

NFZ zapewnia także finansowanie zabiegów mających na celu leczenie i korektę wad rozwojowych zębów oraz leczenie zębów mlecznych.

W przypadku dzieci, które mają problem z niedorozwojem szkliwa, możliwe jest kosmetyczne pokrycie tych zmian w zębach stałych. Natomiast jeśli dziecko ma problemy z próchnicą w zębach mlecznych, NFZ finansuje impregnację zębiny, co pomaga zahamować rozwój próchnicy i chroni ząb przed dalszymi uszkodzeniami.

Leczenie ortodontyczne - częściowo również na NFZ

W ramach NFZ dzieci do 12. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia ortodontycznego z użyciem aparatów ruchomych.

Aparaty te pomagają w korygowaniu wad zgryzu na wczesnym etapie, co może zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości i często eliminuje potrzebę bardziej zaawansowanego leczenia w późniejszym wieku. Minusem długi czas oczekiwania na ortodontę na NFZ. 

Leczenie aparatami stałymi nie jest refundowane. Za ich założenie i wizyty kontrolne rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni. 

A co dla rodzica?

Dla porównania warto zauważyć, że dorosłym pacjentom na NFZ przysługuje ograniczone leczenie, na przykład leczenie kanałowe tylko w przednich zębach (od kła do kła), podczas gdy dzieci i młodzież do 18. roku życia mają prawo do leczenia wszystkich zębów.

Ewidentnie w tym zakresie państwo znacznie większy nacisk kładzie na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dzieci. 

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dentysta | Narodowy Fundusz Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »