Bezrobocie: 9 proc. pobiera zasiłek
Zaledwie 9% ankietowanych przez CBOS bezrobotnych pobiera zasiłek; korzystają z niego przede wszystkim bezrobotni krótkoterminowi (23%), zupełnie sporadycznie zaś ci, którzy pracy nie mają od dawna (2%) - wynika z sondażu.
Liczba bezrobotnych deklarujących, że pobierają zasiłek, jest podobna do tej z ubiegłego roku (8%), ale znacznie mniejsza niż w latach poprzednich (2004 - 17%; 2003 - 12%; 2002 - 24%). Z deklaracji bezrobotnych wynika też, że większość z nich (72%) jest zarejestrowana w urzędach pracy.
Blisko jedna siódma badanych przez CBOS (15%) określa siebie jako bezrobotnych (przy czym CBOS zastrzega, że osoby te mogą nie być zaliczone do tej kategorii przez oficjalne statystyki i odwrotnie). Wśród nich zdecydowaną większość stanowią respondenci pozostający bez pracy dłużej niż rok (68%). W ostatnich latach ich liczba stopniowo rosła (z 61% w 2001 roku).
Co szósty bezrobotny (16%) nie ma pracy od ponad roku do dwóch lat, niemal co czwarty (23%) - od ponad dwóch do pięciu lat, a prawie jedna trzecia (29%) pozostaje bez pracy dłużej niż pięć lat. Osoby pozostające bez pracy co najwyżej rok stanowią niespełna jedną trzecią bezrobotnych (30%).
Jak napisano w komentarzu do badania, wśród bezrobotnych długoterminowych przeważają kobiety (wśród krótkoterminowych jest niewielka przewaga mężczyzn). Bezrobotni długoterminowi są też na ogół starsi niż krótkoterminowi, a także gorzej wykształceni.
Większość bezrobotnych (71%) przyznaje, że jest głównie na utrzymaniu rodziny. Blisko połowa (47%) deklaruje, że żyje z prac dorywczych, zdecydowanie rzadziej z drobnego handlu (7%) i zupełnie sporadycznie - z prac stałych (1%). Znacznie mniej bezrobotnych wskazuje na takie pozazarobkowe źródła utrzymania jak świadczenia z opieki społecznej, instytucji charytatywnych i Kościoła (16%). Czterech na stu (4%) utrzymuje się głównie z wyprzedawania posiadanych przedmiotów, tyle samo - "z pieniędzy zdobytych niezupełnie uczciwie".
Jak wynika z badania, w co drugiej rodzinie respondentów bezrobotnych (51%) nie wystarcza pieniędzy na zaspokojenie codziennych potrzeb, a w dwóch piątych (39%) - warunki materialne oceniane są jako złe. Ponadto jedna piąta bezrobotnych (21%) odczuwa lęk przed biedą i bezradność, niemal tyle samo (18%) twierdzi, że żyje bardzo biednie.
Zdecydowana większość bezrobotnych (79%) pragnie zmiany swojej sytuacji i poszukuje pracy. Co piąty (21%) nie podejmuje jednak żadnych starań w tym kierunku.
Bezrobotni szukają pracy na różne sposoby. Przede wszystkim wykorzystują kontakty rodzinne (77%). Większość kontaktuje się też bezpośrednio z pracodawcami (67%), odpowiada na ogłoszenia (63%) oraz korzysta z ofert urzędu pracy bądź z innych form pomocy państwa lub samorządu (57%). Co drugi bezrobotny (52%) wykorzystuje kontakty z poprzedniej pracy. Znacznie mniejsze grupy korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy (30%) oraz uruchamiają znajomości ze szkoły lub studiów (28%). 13% zamieszcza ogłoszenia, a próby rozpoczęcia działalności na własny rachunek podejmuje jedna siódma bezrobotnych (14%). Co czternasty (7%) przyznaje się do wręczania łapówek w celu uzyskania zatrudnienia.