Bezrobocie w marcu spadło. Ale są regiony, które znacznie odstają od średniej
Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w marcu stopa bezrobocia spadła do 5,4 proc. z 5,5 proc. w lutym. W porównaniu do marca 2022 r. stopa bezrobocia była niższa o 0,4 pkt proc.
MRiPS poinformowało w środę na Twitterze, że w marcu - według wstępnych danych - pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,7 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 5,4 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt proc. W porównaniu do marca 2022 r. była o 0,4 pkt proc. niższa.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamieściło na Twitterze także mapę Polski z regionalnymi wskazaniami stopy bezrobocia. I tak: najlepsza sytuacja jest w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,2 proc. w marcu. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano z kolei w woj. warmińsko-mazurskim - 9,2 proc.
Wysokie bezrobocie jest także w województwie podkarpackim - 9 proc. i lubelskim - 8,2 proc. W województwie świętokrzyskim to 8 proc., kujawsko-pomorskim to 7,6 proc. a zachodniopomorskim - 7 proc. Podlaskie to 7,5 proc.