Bezrobocie w marcu spadło. Ale są regiony, które znacznie odstają od średniej

Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w marcu stopa bezrobocia spadła do 5,4 proc. z 5,5 proc. w lutym. W porównaniu do marca 2022 r. stopa bezrobocia była niższa o 0,4 pkt proc.

MRiPS poinformowało w środę na Twitterze, że w marcu - według wstępnych danych - pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,7 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 5,4 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt proc. W porównaniu do marca 2022 r. była o 0,4 pkt proc. niższa.

Gdzie jest najniższe bezrobocie?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamieściło na Twitterze także mapę Polski z regionalnymi wskazaniami stopy bezrobocia. I tak: najlepsza sytuacja jest w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,2 proc. w marcu. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano z kolei w woj. warmińsko-mazurskim - 9,2 proc.

Reklama

Wysokie bezrobocie jest także w województwie podkarpackim - 9 proc. i lubelskim - 8,2 proc. W województwie świętokrzyskim to 8 proc., kujawsko-pomorskim to 7,6 proc. a zachodniopomorskim - 7 proc. Podlaskie to 7,5 proc.

Rynek pracy pozostaje mocny

Pomimo spowolnienia gospodarczego, wysokiej inflacji, zacieśnienia polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej, rynek pracy w Polsce pozostaje silny. Według opublikowanych pod koniec marca danych Eurostatu stopa bezrobocia w lutym ukształtowała się w Polsce na poziomie 2,8 proc. Niższe bezrobocie było jedynie w Czechach (2,4 proc.). 

Z kolei stopa bezrobocia w strefie euro w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6 proc.

W ocenie głównego ekonomisty Banku Millennium Grzegorza Maliszewskiego, bardzo dobra sytuacja na rynku pracy jest czynnikiem ryzyka dla ścieżki inflacji w Polsce.

- Przy mocnym rynku pracy presja płacowa ciągle może utrzymywać się na podwyższonym poziomie. W takiej sytuacji popyt konsumpcyjny może być na tyle dobry, że siła cenowa przedsiębiorstw utrzyma się na podwyższonym poziomie i firmy ciągle będą miały przestrzeń do podnoszenia cen towarów i usług - powiedział PAP Biznes Maliszewski.

Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Główna stopa NBP wynosi wciąż 6,75 proc. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie Polska | MRiPS | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »