Bezrobocie w Polsce. Opublikowano listopadowe dane

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w listopadzie 2022 roku wyniosła 5,1 proc. - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Oznacza to, że wskaźnik pozostał na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała na poziomie 5,1 proc. - podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). 

Według wstępnych danych MRiPS pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 801,5 tys. bezrobotnych. W rejestrach bezrobotnych w końcu listopada 2022 roku było o 97,3 tys. (tj. o 10,8 proc.) mniej osób niż w końcu listopada 2021 roku Jeżeli chodzi o pracodawców, to zgłosili oni do urzędów pracy 77,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Reklama

Jak wynika z danych resortu, stopa bezrobocia pod koniec listopada kształtowała się w przedziale od 2,9 do 8,7 proc. w zależności od województwa. 

Najniższe bezrobocie odnotowanie w ubiegłym miesiącu w województwie wielkopolskim, najwyższe natomiast w województwie podkarpackim.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych sukcesywnie maleje

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że od początku 2022 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby osób zarejestrowanych w Urzędach Pracy jako bezrobotni. Z miesiąca na miesiąc wskaźnik ten topniał. Choć wstępne dane MRiPS wskazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie utrzymała się na identycznym poziomie co w październiku, tak po danych widać, że nieznacznie wzrosła liczba samych bezrobotnych - o blisko 5,5 tys. osób. 

Dane te jednak są najniższymi wynikami na przestrzeni ostatnich 30 lat. Podobne wskaźniki odnotowano w drugiej połowie 2019 roku, jednak po wybuchu pandemii i na skutek wprowadzonych ograniczeń gospodarczych liczba osób bezrobotnych utrzymywała się powyżej miliona od maja 2020 roku do maja 2021 roku. 

Należy też pamiętać, że wskaźnik osób zarejestrowanych jako bezrobotne jest jednym z narzędzi do analizy sytuacji na rynku pracy. Innym, wartym śledzenia jest chociażby wskaźnik BAEL, który wskazuje na liczbę osób aktywnych i biernych zawodowo. 

Z ostatnich danych GUS wynika, że wskaźnik BAEL w naszym kraju wynosi 57,8 proc. dla osób w wieku 15-89 lat (dane za III kw. 2022 r.), przy czym zatrudnionych było 16690 tys. ludzi, zaś biernych zawodowo 12532 tys. ludzi, w tym uczniowie, emeryci i renciści. 

Oprac. Alan Bartman/PAP

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »