Reklama

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło do najniższego poziomu od 1975 r.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło do najniższego poziomu od 1975 r. i wynosi niespełna 3,8 proc., a odsetek osób pracujących jest najwyższy w historii - prawie 76,2 proc. - podał brytyjski urząd statystyczny ONS.

Dane dotyczą okresu trzech miesięcy do października włącznie. W obu przypadkach jest to jednak bardzo drobna zmiana w porównaniu z poprzednim okresem.

Reklama

Liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 13 tys. osób do 1,28 mln. To przełożyło się na spadek stopy bezrobocia o 0,04 punktu proc. - z 3,797 do 3,757 proc. Trend spadkowy lepiej widoczny jest w dłuższym okresie - w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku liczba bezrobotnych jest mniejsza o 93 tys., a wobec stanu sprzed pięciu lat - o 673 tys.

Liczba osób pracujących zwiększyła się natomiast o 24 tys. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy, co procentowo jest różnicą praktycznie niezauważalną. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu 2018 r. poziom zatrudnienia zwiększył się o 0,4 proc., czyli o 309 tys. osób. To w głównej mierze jest wynikiem większej aktywności zawodowej kobiet (co z kolei jest wynikiem zmian wieku emerytalnego, które powodują, że mniejsza liczba kobiet przechodzi na emeryturę) oraz większej liczby osób pracujących w pełnym wymiarze.

W efekcie m.in. większego zatrudnienia zmniejszyła się liczba wolnych etatów w brytyjskiej gospodarce - o 20 tys. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy i o 59 tys. wobec stanu sprzed roku. To oznacza, że liczba wolnych etatów po raz pierwszy od dwóch lat jest mniejsza niż 800 tys. - w okresie od września do listopada wyniosła 794 tys.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »