Beztroskie wakacje Polaków. Co trzecia osoba wyjeżdża bez ubezpieczenia

Jednym z kluczowych aspektów przygotowania się do podróży jest zadbanie o dobrą polisę turystyczną. Jak wynika z badań ekspertów 34 proc. Polaków wyjeżdżających na urlop za granicą nie wykupuje ubezpieczenia turystycznego. A to może spowodować znaczny wzrost ostatecznych kosztów wakacji. Jak Polacy ubezpieczają się przed wakacyjnym wyjazdem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej?

(Nie)bezpieczny urlop

Wybierając się na planowane od dłuższego czasu wakacje nie powinniśmy zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Spakowane bagaże czy zakupione bilety lotnicze nie wystarczą, aby nasze wakacje były udane. Ważnym aspektem przygotowania się do podróży jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia, które zagwarantuje pomoc w nagłych przypadkach. Nigdy nie możemy być pewni, że podczas urlopu nie przydarzy się nam złamanie nogi, silny ból zęba czy udar słoneczny. Jeszcze przed wyjazdem możemy wykupić ubezpieczenie turystyczne i dzięki temu ograniczyć finansowe skutki takich zdarzeń. Jak wynika z badań 1 co trzeci Polak na urlopie za granicą doświadczył jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia losowego, najczęściej awarii samochodu lub choroby. Mimo to, aż 34 proc. wyjeżdżających nie posiada ubezpieczenia turystycznego ani EKUZ.

Reklama

Jaką polisę wybrać?

Warto pamiętać, że za granicą systemy opieki zdrowotnej funkcjonują w różny sposób, a nieplanowana wizyta u lekarza może nawet kilkukrotnie zwiększyć koszty wyjazdu. Jeżeli spędzamy wakacje poza Polską, standardowa polisa turystyczna powinna obejmować koszty leczenia, czyli wydatki związane z korzystaniem z pomocy medycznej za granicą (hospitalizację, leczenie ambulatoryjne, koszty leków czy transport powrotny do Polski). Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zawsze stanowi gwarancję wystarczającej ochrony za granicą. Zapewnia ona co prawda pokrycie kosztów leczenia w Europie, ale tylko w takim zakresie, w jakim przysługuje to w danym państwie ze środków publicznych. W wielu europejskich krajach pobyt w szpitalu czy specjalistyczne konsultacje lekarskie mogą być dodatkowo płatne. Suma ubezpieczenia turystycznego na terenie krajów europejskich nie powinna być niższa niż 20 tys. euro, a poza Europą wynosić od 40 tys. euro.

Koszty ubezpieczenia

Blisko 87 proc. osób za najważniejszą cechę ubezpieczenia turystycznego uznaje opłatę kosztów leczenia. Na drugim miejscu ankietowani wymieniają poczucie bezpieczeństwa, a na trzecim pokrycie zobowiązań finansowych, jeśli wyrządzą komuś szkodę. Najmniej istotną kwestią jest objęcie ubezpieczeniem sprzętu sportowego. Nierzadko koszt ubezpieczenia turystycznego bywa bardzo niski. W najwęższej wersji, która zakłada ok. dwutygodniowe wakacje w Europę i brak ekstremalnych rozrywek, a kwota, do której odpowiedzialny będzie ubezpieczyciel, pozostanie na niskim poziomie (czyli np. około 40-50 tys. złotych), wystarczy zapłacić w granicach 30-40 zł. Przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na gwarantowaną sumę świadczenia oraz dodatkowe opcje zabezpieczeń - NNW, OC, czy ochronę bagażu.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego zależy od wielu czynników - naszych potrzeb, wymagań czy charakteru wyjazdu. Inna ochrona przyda nam się, kiedy będziemy podróżować po Polsce, a inna, jeżeli wybieramy się na wakacje za granicą. Na typowo turystyczny wyjazd połączony z odpoczynkiem lub zwiedzaniem zazwyczaj wystarczy nam standardowe ubezpieczenie. Jeśli jednak zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne, warto rozszerzyć zakres polisy - Marcin Grabiec, ekspert Ocenapolis.pl.

- - - - -

1 Źródło: https://media.nn.pl/60508-az-co-trzeci-polak-na-urlopie-za-granica-nie-ma-ubezpieczenia

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie turystyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »