Reklama

Białoruś wprowadzi od 1 stycznia system Tax Free

Białoruś wprowadzi od 1 stycznia 2013 r. system zwrotu podatku VAT cudzoziemcom opuszczającym jej granice, czyli Tax Free - poinformował w piątek państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia".

Prawo do zwrotu podatku VAT będą mieć osoby, które dokonały zakupów na sumę co najmniej 800 tys. rubli białoruskich (niecałe 300 zł) - cytuje gazeta wiceminister handlu Białorusi Irynę Narkiewicz.

Reklama

Skorzystanie z Tax Free pozwoli nabywcy odzyskać około 15 proc. zapłaconej sumy. Wprowadzono już odpowiednie zmiany do kodeksu podatkowego.

Jak podkreśla "SB. Biełaruś Siegodnia", wprowadzenie tego systemu jest szczególnie ważne przed mistrzostwami świata w hokeju na lodzie, które odbędą się w Mińsku w 2014 r.; oczekuje się bowiem, że przyciągną one do kraju wielu zagranicznych turystów.

W czwartek poinformowano, że ceny biletów na mecze w Mińsku będą wynosić od 7 do 250 euro, a ich sprzedaż rozpocznie się w kwietniu lub maju 2013 r. Każdy posiadacz biletu będzie miał prawo wjechać na terytorium Białorusi na czas trwania mistrzostw bez wizy.

Białoruś szykuje się do mistrzostw w hokeju

Od dziś obcokrajowiec na Białorusi nie powinien mieć większego kłopotu z zamówieniem posiłku w restauracji. Wchodzą bowiem w życie przepisy, zgodnie z którymi, karta dań musi być napisana nie tylko w dwóch językach urzędowych - po białorusku i rosyjsku, ale i przynajmniej w jednym języku obcym. To część przygotowań do mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które odbędą się na Białorusi w 2014 roku.

Dotychczas karty dań po angielsku czy niemiecku można było znaleźć tylko w najlepszych restauracjach. Teraz muszą je mieć nawet bary. Dodatkowo we wszystkich lokalach gastronomicznych, nawet najmniejszych kafejkach, muszą być przyjmowane karty płatnicze. Zaś restauracje z "kuchnią białoruską" w nazwie muszą w karcie dań oferować 80 procent potraw narodowych.

W ramach przygotowań do hokejowych mistrzostw, pracownicy handlu i taksówkarze już teraz uczą się języków obcych i jak lepiej obsłużyć klienta.

Czytaj Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: podatek | Białoruś | R. | wprowadzono | turystyka | hokej | Tax Free | mistrzostwa świata 2014 | VAT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »