Biogazownie mają wesprzeć transformację energetyczną na wsi. R. Telus: To bardzo ważny dzień

- To bardzo ważny dzień dla polskiej biogazowni, polskiej transformacji energetycznej. To, że udało nam się przeprowadzić taką ustawę, która ułatwia inwestowanie w biogazownie, to wielki sukces - powiedział minister rolnictwa Robert Telus na konferencji prasowej.

- W Bawarii w Niemczech przy prawie każdym gospodarstwie, przy prawie każdej hodowli, jest biogazownia. Niemal każdy rolnik wykorzystywał odpady do produkcji energii dla swojego gospodarstwa. To był schemat, który nam przyświecał. To jest zysk z wielu stron. Dla polskiego rolnika, bo może wykorzystywać odpady do wygenerowania energii. I również dla polskiej gospodarki - wskazywał Robert Telus.

Jak dodał minister rolnictwa, nowa ustawa może "odbudować polskie hodowle". 

- Ta ustawa idzie także w kierunku ochrony klimatu. Ale w sposób rozważny. Każdy rolnik wie, że ważne jest życie w zgodzie z klimatem, z atmosferą, z naturą - stwierdził. 

Reklama

Ustawa o biogazowniach rolniczych. Nowe przepisy mają ułatwić inwestycje

Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu ustawę o biogazowniach rolniczych. Zakłada ona m.in. ułatwienia w procesie inwestycyjnym. Chodzi o postępowanie o wydanie decyzji warunków zabudowy oraz postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. 

Ułatwienia mają dotyczyć również warunków przyłączenia takich instalacji do sieci. Biogazownie do produkcji energii wykorzystywać będą surowce rolnicze i odpady takie jak: odchody zwierzęce oraz produkty przetworzenia biomasy roślinnej (np. wywar gorzelniany, wytłoki oraz inne pozostałości pochodzące z przetworzenia surowców rolnych). 

Przepisy ustawy przewidują ułatwienia w wykorzystywaniu produktu pofermentacyjnego. Surowiec ten będzie mógł być wprowadzany do obrotu bez konieczności uzyskania właściwego pozwolenia. Będzie on stosowany jako nawóz. 

Wcześniej swoje poprawki do ustawy zgłosił Senat, jednak te zostały odrzucone przez sejmowe komisje. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Większość jej zapisów ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »