BNP Paribas zostanie ukarany grzywną w wysokości 16 miliardów dolarów?
Francuskiemu bankowi BNP Paribas grozi rekordowa grzywna w wysokości 16 miliardów dolarów.
Władze USA, negocjujące ugodę z francuskim bankiem BNP Paribas podejrzanym o obchodzenie amerykańskich sankcji, w pewnej chwili zasugerowały zapłacenie przez ten największy francuski bank grzywny rekordowej wysokości 16 miliardów dolarów - pisze w piątek Reuters.
Bankierzy i ich sojusznicy mówią o alarmującej tendencji do nakładania coraz wyższych kar finansowych. Paryż zwraca się do Baracka Obamy o interwencję, ale prezydent USA zdecydowanie odmawia.
Amerykanie podejrzewają BNP Paribas - największy francuski bank - o obchodzenie przez całe lata sankcji USA wobec Iranu, Kuby i Sudanu oraz omijanie przepisów finansowych USA.
Reuters powołuje się na "ludzi zaznajomionych z tą sprawą", którzy notabene przyznali, że suma 16 miliardów dolarów padła jedynie w ramach "taktyki negocjacyjnej", w odpowiedzi na ofertę BNP Paribas opiewającą na ok. 1 miliard dolarów.
Agencja odnotowuje, że najwyższą dotąd karę - 13 miliardów dolarów (w tym 4 mld odszkodowań) - zapłacił w zeszłym roku bank JPMorgan Chase & Co w ramach ugody z resortem sprawiedliwości USA, dotyczącej hipotecznych listów zastawnych.
Według źródeł Reutersa, w przypadku BNP Paribas władze amerykańskie brały ostatnio pod uwagę grzywnę rzędu 10 miliardów dolarów, co prawie w całości pozbawiłoby ten bank dochodu za 2013 rok (11,2 mld dol. przed podatkiem).
Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius ostrzegł w piątek, że spór między stroną amerykańską a BNP Paribas może zaszkodzić negocjacjom USA i Unii Europejskiej w sprawie porozumienia o wolnym handlu (TTIP - Transatlantic Trade and Investments Partnership). O "nieproporcjonalnej" karze grożącej największemu francuskiemu bankowi mówił też prezydent Francois Hollande.
Reuters odnotowuje, że Barack Obama odrzucił francuskie apele o interwencję w sprawie BNP Paribas, wskazując, że sprawa ta leży w wyłącznej gestii amerykańskiego resortu sprawiedliwości.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze