Boeing szuka równowagi. Pozbywa się części cyfrowych aktywów

Boeing sprzeda część aktywów funduszowi Thoma Bravo. Otrzyma za nie 10,55 mld dolarów (9,16 mld euro) - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez producenta samolotów. Dzięki kwocie firma ma uzyskać płynność finansową, zmniejszyć zadłużenie i skupić się na podstawowej działalności. Wszystkie sprzedane wkrótce aktywa należą do Digital Aviation Solutionsaby - spółki zależnej Boeinga.

Boeing informuje, że transakcja obejmuje aktywa zawierające narzędzia cyfrowe i usługi dla sektora lotniczego. Za przykład podaje Jeppesen - dostawcę oprogramowania nawigacyjnego i do planowania lotów dla pilotów, a także aplikację dla pilotów ForeFlight i AerData - rozwiązanie programowe do zarządzania leasingiem samolotów. 

Nie wszystko na sprzedaż

Ogłoszona dziś transakcja została uznana za ważny element strategii firmy. “Zakłada ona skupienie się na naszej podstawowej działalności, poprawę naszego bilansu i nadanie priorytetu ratingom inwestycyjnym” – czytamy w wydanym komunikacie wypowiedź dyrektora generalnego grupy Kelly'ego Ortberga. Podkreślił on, że Boeing zachował najważniejsze aktywa cyfrowe - do konserwacji i napraw samolotów. 

Reklama

Nowy dyrektor generalny kieruje grupą od lata ubiegłego roku. Wkrótce po objęciu stanowiska zapowiedział drastyczne redukcje zatrudnienia. Pracę straciło 17 tys. osób, co doprowadziło do strajku. Po przedstawieniu planu uzdrowienia firmy Ortberg pozyskał ponad 24 miliardy dolarów kapitału, aby utrzymać działalność producenta samolotów. 

Nadrobić straty

Boeing jest pod presją. Gigant branży lotniczej zmaga się z problemami finansowymi. Katastrofa B737 MAX - najlepiej sprzedającego się samolotu pasażerskiego grupy - zapoczątkowała kryzys. A wykryte wady produkcyjne maszyny nadszarpnęły reputację firmy i doprowadziły do wysokich strat. Producent niedawno osiągnął sukces, wybrano go do budowy myśliwca nowej generacji dla Sił Powietrznych USA. Jednak kolejnym zagrożeniem dla Boeinga jest globalna wojna handlowa wywołana przez administrację Donalda Trumpa. 

Thom Bravo - nabywca aktywów - to amerykańska firma private equity znana z przejmowania firm zajmujących się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw. Zarządza aktywami o wartości ponad 130 miliardów dolarów (dane z 2023 r.).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boeing | Aktywa | sprzedaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »