BofA Merrill Lynch: Skutki polityki gospodarczej rządu PiS

Zdaniem analityków BofA Merrill Lynch inwestorzy zachowują względny spokój po wygranej PiS, będąc zdania, że sytuacja będzie dużo lepsza niż spodziewa się większość ekonomistów, oczekujemy poprawy wycen polskich aktywów.

Rynki zachowają spokój: PiS jest zdecydowanym zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Polsce. Rynek najpewniej wstrzyma się z decyzjami. Sądzimy, że polski rynek walutowy oraz lokalne obligacje wyceniają pogorszenie perspektyw makroekonomicznych w związku z zapowiadanymi przez PiS wyższymi wydatkami budżetowymi oraz mniejszą niezależnością instytucji finansowych. Rynek wycenił już pełne cięcie stóp procentowych w 1Q2016, może także zakładać drugie cięcie, jeśli utrzyma się gołębia postawa PiS w tym względzie.

Waluty PLN

Biorąc pod uwagę łagodną dynamikę inflacyjną w Polsce, nie spodziewamy się, żeby umiarkowane cięcia stóp procentowanych okazały się negatywne dla PLN. Ryzyko stanowi natomiast zbyt "gołębia" postawa i/lub bardziej interwencjonistyczne podejście. Mimo to spodziewamy się, że PLN będzie się umacniał w relacji do EUR.

Reklama

Polityka fiskalna

Przewidujemy, że PiS utrzyma dyscyplinę fiskalną, z deficytem budżetowym na poziomie 3%. Zwycięska partia planuje wprowadzenie licznych podatków sektorowych już od stycznia 2016 r., ale termin w 2Q2016 wydaje się bardziej realistyczny. Pozwoli to sfinansować wydatki obiecane w kampanii wyborczej, jednak potrzebne będzie luzowanie fiskalne, które będzie przebiegać stopniowo.

Polityka pieniężna

Nominacje do Rady Polityki Pieniężnej będą prawdopodobnie preferowały kandydatów o "gołębim" nastawieniu. Łagodzenie polityki pieniężnej może zacząć się w połowie przyszłego roku i mieć postać dwóch cięć stóp procentowych.

Eksperci lokalni spodziewają się rozsądnego podejścia nowej RPP. Zapowiedzi dodrukowywania pieniędzy wydają się być nierealne.

Skutku dla sektora bankowego

Uważamy, że zapowiadane obciążenia dla banków z tytułu przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF będą umiarkowane. Szczegóły dotyczące podatku bankowego są cały czas omawiane. Spodziewamy się częściowych zwolnień z podatku bankowego na poziomie 0,39% od wartości aktywów.

Skutku dla sektora wydobywczego

Przewidujemy, że podatek miedziowy ciążący na KGHM nie zostanie zlikwidowany, ale zmniejszony. Wolne od napięć przedwyborczych, PiS będzie mogło też przyspieszyć zamknięcie niedochodowych kopalni, obarczając odpowiedzialnością PO i Brukselę. Partia rządząca będzie prawdopodobnie chciała łączyć kopalnie węgla ze spółkami pożytku publicznego.

Skutku dla sektora handlowego

Nadal nieznane są szczegóły podatku dla supermarketów, jednak PiS w sprytny sposób zmienił założenia, tak by był on oparty na powierzchni sklepu, nie zaś na obrotach, co może pomóc uniknąć obiekcji Brukseli.

Dowiedz się więcej na temat: rząd PiS | agencja | rating | Prawo i Sprawiedliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »