Bogactwo akumuluje się w tempie przyspieszonym. Które rodziny są najbogatsze?

Polityka podatkowa na całym świecie pozwoliła bogaczom płacić absurdalnie niskie stawki podatku dochodowego i omijać przepisy spadkowe. Dlatego cały czas prawdziwe jest stwierdzenie, że „pierwszy miliard najlepiej odziedziczyć”.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy Waltonowie upłynnili akcje Walmarta o wartości 6 miliardów

 dolarów - jest to kwota ponad dwukrotnie wyższa od wartości specjalnych premii, które Walmart wypłacił w zeszłym roku swoim 1,5 milionom amerykańskich pracowników. Nie wpłynęło to za bardzo na ich fortunę. Potomkowie Sama Waltona nadal kontrolują większość akcji Walmarta bezpośrednio i poprzez rodzinne fundusze powiernicze, a ich majątek, w dużej mierze związany z udziałami w największym detaliście świata, wzrósł w ciągu ostatniego roku o 23 miliardy dolarów dzięki rosnącej cenie akcji.

Sukces Walmartu sprawił, że rodzina z Arkansas - obecnie w trzecim pokoleniu - jest bogatsza zarówno od Jeffa Bezosa, jak i Elona Muska, dwóch megamiliarderów naszej ery, i o prawie 100 miliardów dolarów wyprzedza drugą w kolejności najbogatszą dynastię świata, czyli klan Marsów - wynika z Bloomberg Billionaires Index.

To był udany rok dla bogatych rodzin

Obydwie rodziny zaliczą miniony rok do udanych, ponieważ rządy i banki centralne zalały gospodarki gotówką, napędzając boom na e-handel, komfortowe jedzenie i wydatki na zwierzęta domowe. Ale nie oni. Podczas gdy pandemia zmieniła sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, 25 najbogatszych rodzin na planecie dodało 312 miliardów dolarów do swoich zbiorowych fortun, co stanowi 22 proc. wzrost od sierpnia ubiegłego roku. - To były idealne warunki dla dynastycznej akumulacji bogactwa - powiedział Bob Lord, adwokat podatkowy z Arizony i konsultant Americans for Tax Fairness.

Reklama

Ci, którzy znaleźli się na liście Bloomberga reprezentują wiele branż i obszarów geograficznych. Johnsonowie z bostońskiego Fidelity Investments zarobili przez wzrost handlu internetowego. Najbogatsza rodzina w Azji, Ambanis, skorzystała na zwrocie w stronę ekologii i technologii cyfrowej, podczas gdy największe fortuny związane z dobrami luksusowymi, których przyszłość wyglądała niepewnie w czasie kryzysu zdrowotnego, tuż po nim wzrosły najbardziej. Fortuna rodziny stojącej za paryskim Hermesem wzrosła o 75 proc. do 112 miliardów dolarów.

Lista nie obejmuje miliarderów w pierwszym pokoleniu i nie jest oczywiście pełna - fortuny niektórych rodzin, jak choćby Rockefellerów, są tak rozproszone, że trudno jest śledzić ich aktywa.

Przepisy prawa sprzyjają, czyli pogoda dla bogaczy

Bob Lord nie widzi w tych zyskach nic zaskakującego, biorąc pod uwagę lata polityki, która miała za zadanie przynieść korzyści właśnie najbogatszym. Chodzi przede wszystkim o politykę podatkową, która pozwoliła bogaczom płacić absurdalnie niskie stawki podatku dochodowego i omijać przepisy spadkowe. To się może zmienić, bo prezydent Biden i kongresowi Demokraci zaproponowali wyższe stawki podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego oraz nowe zasady, które utrudniłyby nieopodatkowane przekazywanie aktywów spadkobiercom.

Ale dynastie miliarderów nie czekają. Rodzina Millsów z Chicago sprzedała Medline, swój biznes medyczny za ponad 30 miliardów dolarów, częściowo po to, by nie płacić wyższych stawek podatkowych, jak również zapewnić płynność finansową. Rzecznik prasowy Walmartu powiedział, że zbycie części firmy przez Waltonów ma na celu utrzymanie stabilnego stanu posiadania i ma prowadzić do stworzenia specjalnej fundacji filantropijnej. Oczywiście, nie przyznał, że podatki mają jakikolwiek wpływ na te decyzje.

Nie jest też jasne, czy Demokraci osiągną swoje cele w mocno podzielonym Kongresie. Niektóre z najbogatszych amerykańskich rodzin wydają miliony na lobbing przeciwko reformie podatku od nieruchomości i darowizn, jak wynika z ujawnionych przez Senat informacji.

Najbogatsze rodziny świata

RodzinaSpółka (branża)LokalizacjaBogactwo (mld USD)Generacje
WALTONWalmart (sieć sklepów)USA238,23
MARSMars (wyroby cukiernicze, karmy dla zwierząt)USA141,95
KOCHKoch Industries (przemysł)USA124,43
HERMESHermes (dobra luksusowe)Francja111,66
AL. SAUDprzemysłArabia Saud.1003
AMBANIReliance Industries (przemysł)Indie93,73
WERTHEIMERChanel (dobra luksusowe)Francja61,83
JOHNSONFidelity Investments (finanse)USA61,23
THOMSONThomson Reuters (media)Kanada61,13
BOEHRINGER/VON BAUMBACHBoehringer Ingelheim (farmaceutyki)Niemcy59,24
CARGILL, MACMILLANCargill (przemysł)USA51,66
ALBRECHTAldi (sieć sklepów)Niemcy513
LAUDEREstee Lauder (kosmetyki)USA49,33
HOFFMANN, OERIRoche (farmaceutyki)Szwajcaria47,35
MULLIEZAuchan (sieć sklepów)Francja45,94
QUANDTBMW (motoryzacja)Niemcy42,34
DASSAULTDassault Systemes (IT, samoloty)Francja41,93
NEWHOUSEAdvance Publications (media)USA41,63
VAN DAMME, DE SPOELBERCH, DE MEVIUSAnheuser-Busch (napoje)Belgia40,25
COXCox Enterprises (motoryzacja, komunikacja)USA38,64
RAUSINGTetra Laval (opakowania)Wlk. Brytania35,93
KWOKSun Hung Kai Properties (nieruchomości)Hong Kong35,63
PRITZKERHyatt Hotels (hotelarstwo)USA35,34
FERREROFerrero (wyroby cukiernicze)Włochy34,53
JOHNSON SC Johnson (art. gospodarstwa domowego)USA33,85
Źródło: Bloomberg

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bogactwo | Bloomberg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »