Brak zgody polskiego rządu na podział EDF Polska, EDF ubolewa
EDF ubolewa nad decyzją polskiego rządu o braku zgody na podział EDF Polska, co było częścią procesu dezinwestycji w Polsce - podał EDF w komunikacie. Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Energii poinformował, że rząd uzasadnia odmowę zgody na podział EDF Polska zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski.
EDF chciało oddzielić aktywa kogeneracyjne EDF Polska od elektrowni węglowej w Rybniku.
Zdaniem EDF decyzja o odmowie podziału uniemożliwia wykonywanie praw spółki jako akcjonariusza, zwłaszcza prawa do zakończenia trwającego procesu sprzedaży aktywów w Polsce na rzecz EPH i IFM.
Grupa podała, że bada uzasadnienie decyzji polskiego rządu.
Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.
Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało bowiem wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że rząd oczekuje długoterminowego inwestora dla aktywów EDF w Polsce, który zgodzi się na niekoniecznie rentowne, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje.
Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Oferta wpłynęła poza harmonogramem procesu sprzedaży i nie była brana pod uwagę przez sprzedającego. Dwa tygodnie temu spółki złożyły nową ofertę w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania wrześniowej oferty.
Francuzi nie zdecydowali jeszcze czy dopuszczą ofertę na Rybnik i elektrociepłownie złożone przez cztery spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. - podał Parkiet